a při němž se proti nádorům nasazují viry.
Viroterapie má mít podle odborníků proti nyní používané chemoterapii a radioterapii tu výhodu, že viry zabíjejí rakovinové buňky přímo a dokážou zasáhnout, i když se zhoubný nádor navzdory jiným léčebným metodám začne rozšiřovat.
Používat se mají takové viry, jež samy nejsou pro pacienta nebo jeho okolí nebezpečné a množí se jen v nádorových buňkách, které také zabíjejí. Protože se viry v těle množí, mohou lékaři zahájit léčbu jen malou dávkou. Za slibný se považuje oslabený virus spalniček, upravený z vakcíny proti této dětské chorobě.
Tým profesora Leonarda Seymoura bude používat chemicky upravené viry, které mají být v budoucnu schopny cestovat krevním oběhem k nádorům a samy si je najít. Dosud se totiž výzkum zaměřoval hlavně na přímé vstřikování virů do nádoru, což ale není vždy možné.
Seymour na tiskové konferenci řekl, že jeho metoda spočívá v tom, že virus má polymerový obal, který zabrání tomu, aby na něj zaútočil imunitní systém pacienta.
Předběžné testy na myších ukázaly, že jeho metoda funguje dobře proti nádorům, které byly odolné vůči dosud používaným lékům. Seymour chce použít adenovirus, který obvykle vyvolává příznaky nachlazení a napadá dýchací a zažívací systém, a zmíněný virus spalniček.
O jeho vlivu na rakovinová onemocnění se ví už od roku 1971, kdy bylo pozorováno uzdravení pacientů s leukémií poté, co prodělali spalničky. Předpokládá se, že testy budou trvat několik let, než bude možno rozhodnout, zda lék je účinný a zda se bude smět používat v běžné praxi.
ČTK