Projekt se týká chudých čtvrtích měst Sheffield a Chesterfield na severu Anglie. Pokud by byl úspěšný, ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s výzkumnými institucemi by rozjely celostátní pilotní projekt.
Zmíněné oblasti byly vybrány, protože matky zde kojí mnohem méně, než jinde v Británii - zhruba jen čtvrtina kojí aspoň šest až osm týdnů po porodu. Britský průměr je 55 procent.
Finanční pobídky nejsou v britském zdravotnictví novinkou, když byly vyzkoušeny již v boji s kouřením a obezitou. Výzkumy ukazují, že kojení pomáhá prevenci zdravotních problémů u dětí, jako jsou žaludeční potíže a onemocnění dýchacích cest, uvedla Clare Reltonová z Sheffieldské univerzity, která celý projekt vede. Podle ní mají také kojené děti v průměru i lepší výsledky ve škole.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).