Lékař získá buňky, které se na ni v jícnu otřely a jejichž rozborem se dá zjistit rakovina v raném stadiu.
Dosud se test prováděl endoskopickým vyšetřením. Do jícnu se při něm zavádí hadička s malou kamerou na konci. Díky ní může lékař prohlédnout vnitřní stěny jícnu a pak rozhodne o histologickém vyšetření.
Metoda je ale nejen drahá, ale také ne zcela bezpečná, takže se jí někteří lékaři snaží podle serveru BBC spíš vyhnout.
Rebecca Fitzgeraldová z Cambridgeské univerzity nyní nabízí mnohem rychlejší a snazší metodu. Jakmile pacient polkne její houbičku připevněnou na konci vlákna, vytáhne ji lékařka ven a může prověřit stav buněk, které se na pilulku ze stěn jícnu
otřely.
Rakovina jícnu bývá často diagnostikována příliš pozdě a 50 procent pacientů na ni do roka zemře. „Kdybychom dokázali zachytit onemocnění v raném stadiu, bylo by 80 procent vyléčených,“ řekla Fitzgeraldová.
Jeden z těch, kdo se nové vyšetřovací metodě podrobili, je Alan Bridge. „Vůbec jsem to necítil, i když mě varovali, že to bude trochu bolet,“ řekl.
V minulých 20 letech stoupl počet onemocnění jícnu o 350 procent. „Je to druh rakoviny, kterého v západním světě přibývá nejvíc. Nevíme proč,“ řekl Fitzgeraldové spolupracovník Ron Laskey.
Lékaři se domnívají, že hlavními rizikovými faktory je kouření a konzumace horkého jídla, alkoholu a nevhodných potravin - uzenin a grilovaného masa.
ČTK