Britští lordi oživili debatu o eutanazii

16. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Britská Sněmovna lordů obnovila debatu o lékařské pomoci při sebevraždě nevyléčitelně nemocných. Začala projednávat ve druhém čtení návrh zákona, který sice nemá naději, aby prošel, ale vedl k silné veřejné reakci, v níž převažují názory proti...


Londýn -

Průzkum mezi lékaři zjistil, že více než 70 procent z nich nechce mít právo pomáhat pacientům zemřít. Společnosti pečující o nevyléčitelně nemocné zdůraznily v petici, kterou podepsalo 100.000 lidí, že podstata problému není v umírání, ale v tom, aby umírající měli odpovídající péči. Nejméně jedna organizace, která sice žádnou petici nesestavila, trvá na tom, že jde o lidské právo na důstojnost jednotlivce, které společnost musí respektovat.

Proti návrhu, který předložil jeden z lordů, se postavily také církve. Státní anglikánská církev má zastoupení přímo ve sněmovně, kde sedí její nejvyšší biskupové. Očekává se, že se zúčastní debaty.

Návrh podporují ti, kteří tvrdí, že nemocní mají mít možnost volby. Poukazují při tom na to, že někteří už nyní jezdí dobrovolně umírat do švýcarských klinik, které tuto službu poskytují.

Lord Joel Joffe, který návrh zákona předložil, prohlásil, že společnost nesmí připustit, aby na smrt nemocní trpěli proto, aby společnosti jako celku bylo dobře.

Lord St. John z Fawsley ovšem protestoval, že zákon nutně otevře dveře zneužívání hrabivými osobami a zesílí tlak na nemocné lidi v situacích, kdy jsou nejvíce zranitelní. Odpůrci eutanazie obvykle argumentují tím, že pokud bude možná, zvýší se tím tlak na smrtelně nemocné, aby nezatěžovali rodinné nebo státní rozpočty a nechali se zabít.

Joffeho návrh zákona má umožnit, aby na smrt nemocní, kteří jsou schopni činit rozhodnutí, podepsali prohlášení, na základě něhož by jim jejich lékař mohl předepsat látky, kterými by mohli ukončit život. Průzkum mezi britskými lékaři ale ukázal, že o takové právo nestojí. Většinou se domnívají, že to nalomilo důvěru mezi nimi a jejich pacienty.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?