Brněnští vědci chtějí s Japonci vyvinout nové zubařské materiály

30. 4. 2009 9:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědci z Brna a Tokia chtějí společně vyvíjet nové materiály a metody použitelné v zubním lékařství. Zaměří se například na speciální titanové slitiny. Japonské odborníky zaujala také experimentální metoda takzvaných modifikovaných implantátů...


Vědci z obou zemí dnes v Brně podepsali dohodu o spolupráci ve vývoji i výuce. ČTK to řekla mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.

Hledání nových materiálů je podle odborníků jednou z hlavních výzev současného zubního lékařství. „Zjišťujeme a ověřujeme, jaké jsou biologické, biofyzikální a genetické vlastnosti materiálů. Velkou pozornost věnujeme tomu, zda nemohou mít negativní dopad na lidské zdraví,“ uvedl proděkan brněnské lékařské fakulty Jiří Vaněk. Nové materiály chtějí lékaři užívat na takzvané umělé pilíře, zubní výplně a zubní náhrady.

Na japonské straně se do spolupráce zapojí Dentální fakulta Tokijské lékařské a dentální univerzity. Podle Fojtové patří k prestižním japonským pracovištím. Japonci prý umějí urychlit využití teoretických poznatků v praxi. „Japonští kolegové mají velké zkušenosti v oblasti základního výzkumu a uplatňování jeho výsledků v praxi,“ řekl Vaněk.

Obě školy budou spolupracovat nejen v základním a klinickém výzkumu, ale také ve výuce. Studenti a odborní pracovníci dostanou příležitost k získání nových znalostí při výměnných pobytech.

Stomatologie se v Brně vyučuje od roku 1921. V roce 2005 vzniklo ve městě Stomatologické výzkumné centrum. Zabývá se zubním lékařstvím, parodontologií, orální chirurgií, ortodoncií a dalšími blízkými obory. Lékařská fakulta připravuje s dalšími výzkumnými ústavy také projekt Centra funkční odontologie, které by přenášelo nové stomatologické výzkumy do praxe. Škola věří v podporu Evropské unie.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?