Bronzoví dárci krve se setkali u slavnostního předání plaket

7. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Dárci krve ze Šumperska se sešli ve středu v šumperském divadle u příležitosti slavnostního předání bronzových plaket doktora Jana Jánského. Pamětní plaketu, dvě poukázky na plavecký areál a fotoalbum obdrželi všichni dárci, kteří věnovali nejvzácnější tekutinu nejméně desetkrát...


Šumperk - Bylo jich celkem sto šest.

Přítomným za jejich ochotu dát to nejcennější, co člověk vůbec může nabídnout - svoji krev, která je stále nenahraditelnou tkání - poděkovali zástupci Nemocnice Šumperk, s. r. o. Radan Volnohradský a Marie Urbáková, Jiří Harastej z Červeného kříže, Vladimír Bukva za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a starosta města Šumperk Zdeněk Brož.

Odměnou dárcům bylo i divadelní představení Limonádový Joe aneb Koňská opera. Tato známá parodie westernových románů je první letošní novinkou v repertoáru Divadla Šumperk.

Slavnostní večer pokračoval posezením v Zrcadlovém sále divadla. “ Darování krve je to nejmenší, co můžu pro druhé udělat. Mně to nic neudělá a někomu to může zachránit život,“ říká dárce Miroslav Ač.

“ Mezi dárci máme člověka, který má za sebou už přes sto odběrů. Ještě větší radost však mám z dárců mladých, kteří rovněž neváhají pro druhé krev darovat,“ uvedl Jiří Harastej, ředitel Oblastního spolku Červeného kříže v Šumperku.

Stříbrní a zlatí dárci se mohou na slavnostní setkání těšit v listopadu. Jeseník Opožděné platby pojišťoven a nízké bodové ohodnocení jsou problémem i soukromé jesenické nemocnice.

Mnohem víc ale vedení zdravotnického zařízení trápí snaha vlády o socializaci zdravotnictví. O všech problémech besedovali lékaři při včerejší stávce. Ředitel jesenické nemocnice Jan Jedlička je přesvědčen, že ministerstvo zdravotnictví se cíleně snaží přivést pojišťovny k platební neschopnosti.

“ Tím získá argument k jejich převzetí. Pak ale stát zničí konkurenční prostředí,“ přiblížil vizi blízké budoucnosti Jedlička. Lékaři diskutovali o postupu pojišťoven, které dělají rozdíly mezi praktiky a nemocnicemi.

Zatímco soukromý lékař dostane za bod korunu a pět haléřů, tak nemocnice obdrží jen devětaosmdesát haléřů. “ Děláme stejnou práci a dostaneme o patnáct procent méně peněz. Toto je potřeba změnit,“ zlobil se Jedlička. Zdravotnictví potřebuje podle zdravotníků změnu. O smyslu stávky ale někteří zapochybovali.

“ Politická většina chce zdravotnictví pro všechny a zadarmo. To je nemožné, ale příští rok jsou volby,“ uvedla lékařka Ondra Bartošová. “ Stávku moc nepodporuji. Volbou stát se lékařem a mít soukromou praxi vzal na sebe každý riziko a já neznám zkrachovalého lékaře,“ prohlásil Lubomír Kirchmann.

Moravský sever

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?