Pandemie je prostě nevyhnutelná, varuje naopak americký expert
Experti ve Spojených státech ale naopak soudí, že pandemie je nevyhnutelná.
„Nákaza lidí virem v Asii je podle všeho důsledkem těsného kontaktu s ptáky v podmínkách, které nejsou v Evropě běžné,“ uvedl ve svém včerejším komuniké komisař EK Markos Kyprianu a dodal, že výskyt viru v Rumunsku a Turecku nepředstavuje hrozbu pro lidi.
Navrhovat proto další opatření nepovažuje Brusel nyní za nutné. Komisař dále v této souvislosti uvedl, že v Unii zatím není nutné jakkoli omezovat aktivity, při kterých se lidé dostávají do styku s divokými ptáky, jako jsou například lov či ornitologie.
Brusel už v pátek zakázal dovoz veškeré drůbeže a výrobků z ní z Rumunska; pro Turecko takové nařízení vstoupilo v platnost ještě dřív. Unijní veterináři schválili návrh EK, aby členské státy vytipovaly rizikové oblasti - mokřady, rybníky či ramena řek - pro zamezení kontaktu drůbeže se stěhovavými ptáky. V úterý budou situaci kolem ptačí chřipky projednávat na zvláštní schůzce v Lucemburku ministři zahraničí EU.
Na rozdíl od komisaře Kyprianua ředitel amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby Anthony Fauci považuje propuknutí pandemie za nevyhnutelné s tím, že otázka podle něj nezní zda, ale kdy. „Naposledy jsme měli pandemii před více než 30 lety, a tak je nevyhnutelné, že se nějaká objeví v nedaleké budoucnosti,“ zdůraznil.
Londýn a Washington počítají s nejhorším
Až 50 tisíc lidí by mohla pandemie zmutovaného viru ptačí chřipky zabít v Británii, nebude-li v té době k dispozici účinná vakcína, soudí hlavní lékař království sir Liam Donaldson.
„Nemůžeme tuto pandemii odehnat, protože je to přírodní fenomén, ale můžeme snížit její dopad,“ řekl Donaldson včera rozhlasu BBC. Předpokládá však, že letos se chřipka nerozšíří, a vypukne-li vůbec, bude to v jihovýchodní Asii.
Vláda USA nechala už před časem vypracovat katastrofický scénář o 381 stránkách, o němž informoval deník The New York Times. Katastrofa by podle úřadů mohla v USA způsobit smrt až dvou miliónů lidí a vyvolat nepopsatelný chaos.
Podle pesimistické varianty by virus do podoby šířící se mezi lidmi zmutoval v Asii, přičemž Spojené státy by pandemie zasáhla „během několika měsíců, možná jen týdnů“.
Nemocnice by se následně zhroutily pod záplavou pacientů, v očkovacích centrech by docházelo ke vzpourám, pro úbytek pracovních sil by začaly chybět potraviny a energie.
Léky v Evropě jdou na dračku
Řada evropských zemí mezitím bez ohledu na uklidňující výzvy z Bruselu pokračuje v hromadění léků, jež by mohly pandemii zabránit či alespoň zmírnit její dopady.
Británie nashromaždila 14,6 miliónu dávek Tamiflu, jenž by měl podle včerejších slov Donaldsona „zabránit, aby některé skupiny lidí umíraly“. Belgie investuje 25 miliónů eur na nákup léků pro tři milióny lidí, je by mohla pandemie podle odhadů v zemi postihnout.
Yves Van Laethem z nemocnice Saint Pierre v Bruselu řekl listu Le Soir, že bez léků by mohlo na zmutovaný virus zemřít 50 až 60 tisíc Belgičanů; pokud by ale virus nezmutoval, lze počet obětí styku s nakaženou drůbeží odhadnout podle něj „na nula až dvě“.
Přes vládní ujišťování, že v souvislosti s ptačí chřipkou není důvod k panice, zaznamenaly také francouzské lékárny zvýšený zájem o Tamiflu a podle tisku se mírně snížila spotřeba drůbežího masa. V průzkumu pro časopis Top Santé ale víc než polovina dotázaných řekla, že z ptačí chřipky nemá velké obavy a důvěřuje úřadům.
Rovněž na Slovensku výrazně stoupl zájem o očkování i léky proti chřipce. Některé lékárny již zásoby vyprodaly. „V případě, že by někde vznikl problém se zásobením, dokážeme ho operativně vyřešit,“ citoval včera slovenský list Sme mluvčího ministra zdravotnictví Karola Farkašovského.
ČTK