Budějovičtí lékaři první použili novou operaci loketní kosti

23. 2. 2007 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Českobudějovičtí ortopedové jako první v republice použili novou metodu operace loketní kosti. Náhrada dolního konce kosti řeší problémy lidí po úrazech předloktí a zápěstí...


Dosud se při zákroku lidem po úrazech musela kost přerušit či zkrátit a po operaci pacientům zůstal určitý handicap. Náhrada loketně-vřetenního kloubu, tedy kloubu u zápěstí, trvalé následky odstraňuje.

„Je to kloub, který umožňuje otočení dlaně nahoru a dolů. Náhrada dolního konce loketní kosti je zákrok, který by měl do budoucna přinést řešení problémů lidí po úrazech dolního konce předloktí a zápěstí, u nichž se tento kloub při hojení zdeformuje, a tím blokuje možnost pohybu,“ sdělil ČTK Zdeněk Vodička z ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice. První dva úspěšné zákroky vedl v českobudějovické nemocnici Jörg Van Schoonhoven z kliniky v německém Bad Neustadtu.

Lékaři dosud řešili podobné problémy pouze odstraněním části dolního konce loketní kosti. Kost se musela přerušit nebo zkrátit a pacientům zůstávaly po operaci trvalé následky. Nová metoda trvalý fyzický handicap odstraňuje.

„Zmíněná náhrada dolního konce loketní kosti zajišťuje celkovou shodu v délkách obou kostí - loketní a vřetenní - a tím jejich stabilitu, čímž se předejde těm problémům, které byly spojeny s jejím odstraněním nebo přetnutím. Loketní kost je totiž nosnou kostí celého předloktí,“ uvedl Vodička.

Českobudějovické ortopedické oddělení je jedním z mála specializovaných pracovišť v zemi, které se intenzivně věnuje léčbě nestabilit zápěstí. Prvních dvou zákroků se v Českých Budějovicích zúčastnili také další specialisté z celé republiky.

„Tento druh zákroku by rozhodně neměl zůstat jen ukázkou nové techniky, ale měl by se dále rozvíjet s cílem vytvořit v ČR alespoň jedno centrální pracoviště, které by se této složité problematice věnovalo,“ dodal Vodička.

Nemocnice České Budějovice je se 1600 lůžky čtvrtým největším zdravotnickým zařízením v zemi. Je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví kraje, ročně je v ní hospitalizováno zhruba 49.000 pacientů a lékaři tam provedou bezmála 26.000 operačních zákroků a více než 440.000 ambulantních vyšetření. Loni se tam narodilo při 2170 porodech 2231 dětí. Nemocnice s 2620 zaměstnanci je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?