Bush požádal Kongres o 7,1 miliardy dolarů na boj proti chřipce

2. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Prezident Spojených států George Bush v úterý představil americký plán přípravy na případnou pandemii ptačí chřipky, který si vyžádá 7,1 miliardy dolarů z federálního rozpočtu...


WASHINGTON -

Tato částka, o jejíž uvolnění prezident požádal Kongres, zahrnuje mimo jiné 1,2 miliardy dolarů na zajištění vakcín proti současnému viru H5N1 ptačí chřipky pro 20 milionů Američanů, dále 2,8 miliardy dolarů na zdokonalení technologie výroby nové protichřipkové vakcíny, milion dolarů na zvětšení zásob antivirotik a 583 milionů dolarů pro jednotlivé státy a místní úřady na vytvoření krizových plánů.

Nikdo neví, kdy a kde smrtící chřipkový virus zaútočí, ale „v jistém okamžiku budeme pravděpodobně čelit pandemii“, prohlásil Bush ve svém dnešním projevu v ústavu národního zdraví ve Washingtonu.

Podle něj musejí být USA připraveny splnit tři kritické cíle: za prvé odhalit propuknutí epidemie kdekoli ve světě, za druhé chránit americké občany zásobami vakcín a antivirotik a zdokonalením schopnosti rychle vyrobit novou vakcínu proti viru způsobujícímu pandemii a za třetí reagovat na federální, státní i regionální úrovni v případě, že by pandemie dospěla na americké území.

Prezident rovněž poukázal na „zranitelnost“ USA kvůli nedostatku producentů vakcín a požádal Kongres, aby přijal zákon, který by snížil odpovědnost výrobců tohoto zboží.

Farmaceutické firmy v USA si totiž stěžují, že od produkce vakcín je v posledních letech odradila řada soudních procesů, které proti nim byly vedeny. Většina vakcín proti běžné chřipce se v současnosti vyrábí v Evropě.

Cílem Bushova plánu je „mít v případě propuknutí pandemie vakcínu pro každého Američana, ať už je příčinou pandemie jakýkoli virus“, prohlásil americký ministr zdravotnictví Michael Leavitt.

Základním kamenem strategie je přitom podle něj vyvinout nové technologie, které by umožnily rychlou produkci nových vakcín.

Využívat by měly buněčné kultury místo současného obtížného procesu, k němuž jsou zapotřebí miliony slepičích vajec.

Prezident varoval, že pandemie by byla mnohem horší než běžné sezónní chřipky, protože by si žádala životy také mladých a jinak zdravých lidí.

„V tomto okamžiku ve Spojených státech ani ve světě pandemie ještě nepropukla, ale pokud se máme řídit dějinami, je důvod si dělat obavy,“ podotkl Bush.

„V minulém století byl celý svět, včetně naší země, zasažen třemi chřipkovými pandemiemi a ke všem přispěly viry pocházející od ptáků,“ dodal.

Bush připomněl, že pandemie v roce 1918 usmrtila více než 20 milionů lidí po celém světě, mezi nimi přes půl milionu Američanů, přičemž nakažena byla třetina americké populace.

„Pandemie z roku 1918 byla následována pandemiemi v letech 1957 a 1968, které zahubily desetitisíce Američanů a miliony lidí na světě,“ řekl Bush.

Virem H5N1 ptačí chřipky se od roku 2003 nakazilo 121 osob, z nichž 62 mu podlehlo. Vědci se obávají, že pokud virus zmutuje v typ přenosný mezi lidmi, způsobí chřipkovou pandemii.

Americká vláda se k přípravě na možnou pandemii staví velmi zodpovědně poté, co byla zahrnuta kritikou za pomalou a špatnou reakci na řádění hurikánu Katrina v Mexickém zálivu koncem srpna, píší tiskové agentury. V případě vzniku světové pandemie nevylučuje Bushova vláda uzavření hranic a další rázná opatření.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?