„Jsem proti interrupcím, ale nesouhlasím s rozhodnutím prezidenta,“ prohlásil šéf republikánské většiny senátor Bill Frist, sám profesí lékař, a upozornil na značný potenciál rozšířeného výzkumu.
„Jako lékaře mě uráží politické vměšování do výzkumu, jenž může potenciálně zachránit životy,“ prohlásil předseda Demokratické strany a bývalý prezidentský kandidát Howard Dean, který obvinil prezidenta z politického pozérství.
Bush při zdůvodnění svého vůbec prvního veta prohlásil, že širší výzkum by znamenal „konflikt mezi vědou a etikou, jenž by poškodil obě a celou zem“. Experti však upozorňují, že zákon se týká nadbytečných zárodků, které budou i tak ztraceny.
„Prezident si může myslet, že výzkum kmenových buněk je uzavřen a zapomenut. Pane prezidente, není zdaleka po všem pro děti s cukrovkou, které donekonečna dostávají injekce s inzulínem, pro ty, kteří se musejí beznadějně dívat, jak se jejich rodič nebo manželka propadají do hrůzy Parkinsonovy choroby,“ uvedl demokratický senátor Edward Kennedy.
Deník The New York Times upozornil, že Bushovo veto se stane jedním z dominantních témat listopadových voleb do Kongresu. „To není okrajová otázka a prezident se dopustil kolosální chyby,“ uvedla poslankyně Sněmovny reprezentantů demokratka Diana DeGette.
„Velmi mnoho republikánů říká, že je to otázka zdravého rozumu, že tento výzkum může zachránit jejich otce, matku nebo kamaráda nebo porazit rakovinu,“ poznamenal Ed Rollins, republikánský konzultant.
Podle výzkumného střediska Pew Research výzkum podporují dvě třetiny demokratů a bezmála polovina republikánů. Republikánský senátor Gordon Smith naznačil, že s odchodem Bushe se naskytne nová příležitost. “(Veto) představuje zdržení na cestě, ale vím, kam míříme -tam, kam chtějí jít Američané,“ zdůraznil Smith.
Právo