Ve zprávě o stavu Unie přišel americký preziden George Bush s nezvykle konkrétními návrhy na změnu amerického systému zdravotního pojištění. Jejich dopad by však mohl být podle řady expertů problematický.
Lékařskou péči pro pracující Američany by mělo podle Bushe pokrývat soukromé zdravotní pojištění. To by mělo být vyváženo daňovými úlevami pomocí takzvané nezdanitelné částky. U rodin se soukromým pojištěním by se tato částka pohybovala ve výši 15 tisíc dolarů, u jednotlivců pak 7 tisíc. V současnosti pojištění Američané žádné daňové výhody nemají.
Dalším důležitým krokem v Bushově plánu má být je zavedení limitů na další zdravotní pojištění Američanů, jejichž základní zdravotní pojištění platí zaměstnavatel.
Změna nastavení daňového systému by měla odstranit déle než 60 let trvající daňové zvýhodnění pojištění prostřednictvím zaměstnavatele, jež sloužilo jako jeden z nástrojů, kterým americké společnosti motivovaly zaměstnance k loajalitě a podporovaly jejich zdraví a výkonnost.
Dopad Bushova návrhu bude v dalších letech jeho účinnosti stále méně výhodný - zatímco určené hladiny nezdanitelných částek budou zvyšovány pouze o inflaci, růst ceny zdravotní péče bude i nadále nepochybně výrazně rychlejší.
Pokud bude návrh přijat, vstoupí v účinnost v roce 2009, kdy by podle odhadů měla cena průměrného pojistného pro čtyřčlennou rodinu vzrůst ze současných 11 500 dolarů na 13 500.
Spíše než větší dostupnost zdravotního pojištění však návrh přinese omezení růstu cen zdravotní péče. Američané budou váhat, zda platit za pojistné programy, jejichž cena výrazně přesahuje limit na nezdanitelnou částku. To bude tlačit dolů ceny zdravotního pojištění a následně i lékařské péče.
Zdroje: Whitehouse, CNN Money, Bloomberg, The New York Times
Celý a neupravený článek si můžete přečíst v aktuálním čísle Zdravotnictví a medicína, které vyšlo 5. února 2007, nebo ZDE.
Michal Janků, www.Zdravi.Euro.cz