Ministerstvo zdravotnictví, podle krizového zákona, vykonává funkci orgánu krizového řízení. V rámci této odpovědnosti zodpovídá za připravenost zdravotnických zařízení na činnost za mimořádných událostí a krizových situací a za vzdělávání v dané problematice. Podle Koncepce vzdělávání v oblasti krizového řízení, kterou schválila Bezpečnostní rada státu svým usnesením z 16. listopadu 2004, je Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů jako přímo řízená organizace MZ ve své působnosti pověřeno vzděláváním zdravotnických pracovníků a dalších pracovníků ve zdravotnictví v krizové připravenosti resortu.
S výukou dané problematiky jsme postupně začali již v roce 2002, kdy jsme po dohodě s ministerstvem zdravotnictví zahájili pilotní kurz s názvem Krizové řízení oboru - význam připravenosti ošetřovatelského managementu. Tento kurz byl určen skupině zdravotnických pracovníků na pozicích náměstků pro ošetřovatelskou péči a hlavním sestrám státních a nestátních zdravotnických zařízení. Pro nadcházející období jsme v souladu s Koncepcí vzdělávání v oblasti krizového řízení připravili certifikovaný kurz s názvem Krizová připravenost resortu zdravotnictví. K dosažení schopnosti řešit problematiku komplexně při zachování resortních priorit je v kurzu akcentována psychosociální péče jak z hlediska potřeb zdravotnických pracovníků, tak postižených mimořádnou událostí. Při tvorbě a koncipování vzdělávacího programu jsme vycházeli také z toho, že připravenost resortu, respektive každého jednotlivého zdravotnického zařízení a jeho personálu, začíná v připravenosti představitele ošetřovatelského managementu, který má své místo ve vedení zdravotnického zařízení a významně se podílí na plnění krizové připravenosti daného zařízení.
Posláním certifikovaného kurzu je prezentovat krizové řízení tak, aby si každý vedoucí pracovník bez ohledu na stupeň úrovně řízení byl vědom svého podílu odpovědnosti za krizovou připravenost úseku, který řídí, jehož činnost plánuje, organizuje a také kontroluje. Účelem je připravit absolventy tohoto vzdělávacího programu tak, aby byli schopni podílet se na krizové připravenosti zdravotnického zařízení. Znamená to poskytnout zdravotní péči za mimořádných událostí a v období krizových stavů v rozsahu nezbytné zdravotní a psychosociální péče, která zajistí obyvatelstvu kvalitní přežití bez vzniku těžké újmy na zdraví. Organizace kurzu bude probíhat v souladu s akreditovaným programem a legislativními podmínkami stanovenými zákonem č. 96/2004 Sb. Vzdělávací program se skládá se ze tří modulů, přičemž každý z nich bude mít teoretickou část, jejíž náplň zajistí zkušení odborníci z praxe v NCO NZO v Brně. Praktická část bude realizována na vlastním pracovišti účastníka studia, jenž bude vypracovávat úkoly zadané lektorem.
Modul 1: Krizová připravenost ve zdravotnictví bude uskutečněn v termínu 6. 11. - 8. 11. 2006. Modul 2: Příprava resortu zdravotnictví a postavení vybraných typů zdravotnických zařízení v systému krizové připravenosti bude v termínu 29. 1. - 31. 1. 2007. Modul 3: Krizové a mimořádné situace z psychologického hlediska bude realizován ve dvou soustředěních 19. 3. - 21. 3. 2007 a 2. 4. - 4. 4. 2007.
Certifikovaný kurz bude zakončen vypracováním a odevzdáním závěrečné písemné práce. Absolvent obdrží certifikát, který ho opravňuje podílet se na řízení a organizaci zdravotnického zařízení za mimořádných událostí, připravit management a ostatní personál tak, aby byl schopen plnit úkoly z plánu v oblasti zajištění krizové připravenosti. Za úspěšné dokončení kurzu obdrží absolvent 53 kreditních bodů. Zájemci o tuto formu studia se mohou přihlásit na adrese: homolova@nconzo.cz, eventuálně poslat přihlášku na adresu: Alena Homolová, NCO NZO, Vinařská 6, 603 00 Brno.
O autorovi: Hana Vraspírová NCO NZO Brno, referát krizového managementu a kontroly Mgr. Marie Malinková NCO NZO Brno, katedra managementu