U ministerstva zdravotnictví si podala žádost o udělení licence na zřízení vlastní zdravotní pojišťovny. Přitom Kellnerova Česká pojišťovna není jediným zájemcem o vstup do světa bílých plášťů. Podle Hospodářský novin zažádaly o licenci třeba Appian Group Marka Čmejly nebo Czech Media Corporation Ivana Zacha.
Loni v prosinci už od ministerstva získala licenci soukromá zdravotní pojišťovna Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která operuje v Moravskoslezském kraji. Tam totiž sídlí Chrenekovy Třinecké železárny.
„Pokud děláte podnikatelský plán, nezajímá vás rok dva, ale deset či dvacet. Tomuto byznysu přeje, že populace stárne,“ říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
V případě pojišťoven se hraje o 220 miliard korun, tolik totiž letos nateče do zdravotnictví. Navíc podle odhadů expertů jsou zdravotní pojišťovny nejbohatší ve své historii. Hospodaří s přebytkem 32 miliard korun, což je dělá pro investory atraktivními.
Aby si někdo mohl založit vlastní pojišťovnu, musí složit padesátimilionovou kauci a do roka mít klientelu čítající padesát tisíc pojištěnců. Vzhledem k tomu, že Česká pojišťovna patří mezi největší pojišťovací subjekt v zemi, nemělo by být naplnění těchto podmínek nepřekonatelným problémem.
Přitom investoři nemají zájem jen o pojišťovny. Příkladem může být třeba řetězec praktických lékařů Moje ambulance podnikatele Marka Potsze či lékárny Dr. Max, patřící investiční skupině Penta.
Několik nemocnic provozuje i již zmiňovaný Agel ocelářského magnáta Chrenka. „Kdyby se zdravotnictví vůbec nereformovalo, tak se zreformuje spontánně,“ myslí si ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
„Do budoucna tu budou dvě koleje, bude tu státní zdravotnictví a nadstandardní placené služby, na které si budou lidé připlácet,“ uvedla.
Vojtěch Janda, Regionální deník