Cenu veřejnosti má pak Jiřina Červenková z krnovského domova pro zdravotně postižené Harmonie. ČTK o tom informovali pořadatelé.
Cenu udělují Diakonie Českobratrské církve evangelické s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Diakonie patří v Česku k největším organizacím na pomoc seniorům a postiženým. Asociace zastřešuje provozovatele služeb pro potřebné. Národní ocenění se rozdávalo podruhé. Vzniklo spojením samostatných cen obou pořadatelů. Má upozornit na potřebnost pečovatelské práce.
Pečovatelkou roku v pobytových službách se stala Anna Pastyříková z Domova Vítkov, která deset let pečuje o seniory s pokročilou demencí. „Pracovala jsem od svých 23 let v jeslích s malými dětmi, ale když jsem byla ve středním věku a odrostly mi děti, chtěla jsem poznat lidský život z opačného konce,“ uvedla Pastyříková. Podle kolegů klientům naslouchá, je trpělivá, obětavá, empatická a vstřícná.
Ocenění za terénní práci si vysloužil Petr Křivánek z Klubu vožíčkářů Petýrkova. Podle zaměstnavatele používá v práci selský rozum, je ale i citlivý a taktní. Pracuje jako osobní asistent. Klientce, která onemocněla rakovinou, pomáhal i mimo pracovní dobu. „Je to pro mě práce, co má prostě smysl. Je pro mě naplňující pocit být součástí životního příběhu našich klientů,“ uvedl oceněný.
Cenu za práci v ambulantních službách dostala Eva Kandrnálová z centra ambulantních a sociálních služeb Santé. Má dvanáctiletou praxi. Ocenění získala za lidský přístup ke klientům i práci nad rámec povinností.
Sociální pracovnicí roku se stala Vlasta Sidonová ze sociálního oddělení pražské židovské obce. V roce 1993 se podílela na vzniku tamních sociálních služeb. „Cítila jsem potřebu pomoci vytvořit po dlouhé době živoření židovské komunity řádně fungující sociální služby pro přeživší Šoa i jejich rodinné příslušníky. Pokusit se obnovit hodnoty milosrdenství a humanity vycházející ze židovské tradice,“ uvedla Sidonová.
Cena veřejnosti připadla letos Jiřině Červenkové z krnovského domova pro zdravotně postižené Harmonie, která jde letos do důchodu. Zařízení tak podle vedení přijde o jednu z nejlepších pracovnic. Díky její pomoci jedna z klientek, která dřív končívala v klecovém lůžku, nekomunikovala a ostatní obyvatelé a personál se jí báli, je schopná navštěvovat svou rodinu.
V sociálních službách pracuje asi 43.000 lidí. Odbory už léta usilují o zvýšení jejich mezd. Podle předáků si i s příplatky za přesčasy, noční a víkendy ti, co se starají o staré či handicapované lidi, vydělají kolem 12.000 korun čistého měsíčně. Nyní by si i oni měli přilepšit. Vláda se rozhodla poslat sociálním službám letos ještě 750 milionů korun, část sumy by měla jít do výdělků.