Kvůli změnám v DPH zaplatí pacienti po 1. květnu v lékárnách více, maximálně ale jen o jedno procento. Další nárůst cen bude pomalejší a bude se spíše týkat volně prodejných léčivých přípravků.
O tom, kolik pacienti zaplatí za léčiva na předpis, budou i po rozšíření EU rozhodovat naše úřady. Snahou nadnárodních výrobců je sjednotit ceny produktů na území unie, ani zvýšení cen léků by se však pacientů nijak výrazně dotknout nemělo.
Ceny originálních léků jsou již nyní obdobné, či stejné jako v jiných zemích unie, u některých jsou i vyšší. Ceny léčiv, konkrétně takzvaných generických přípravků, což jsou ty, které nahrazují originální léčiva, jsou v Česku v porovnání s nynějšími členy EU zhruba na polovině až dvou třetinách cen.
Ani u nich se zvýšení ceny nečeká. Ani obavy, že na členství v unii doplatíme tím, že nám EU odvede lékaře a sestry a že prudce vyletí náklady zdravotních pojišťoven, se zatím nepotvrzují.
Ačkoliv je zdravotní péče v zemích původní patnáctky až desetkrát dražší, náklady zdravotních pojišťoven doposud strmě nestoupají. Avizovaný odliv lékařů a sester se zatím rovněž nekoná.
Přesné počty těch, kteří pracují v cizině, však nikdo neeviduje, dá se ale říci, že české nemocnice ohroženy nejsou. Zdravotní sestry často přesto dojíždějí za prací do ciziny z příhraničních oblastí, protože se jim to vyplatí. Náklady na živobytí platí v korunách, ale plat v Rakousku nebo v Německu dostávají v eurech.
A co pacienti? Ani po roce v EU nemají k dispozici všechny léky, které pomáhají jiným občanům unie. Nedostupnost moderních léků, které mají evropskou registraci, dále trvá.
Průtahy na ministerstvu zdravotnictví a financí zapříčinily, že nové přípravky na léčení rakoviny, cukrovky či revmatismu nebyly zařazeny do úhrad z pojištění.
Moravskoslezský deník