Významná ocenění za lékařskou práci získali tři špičkoví odborníci Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).
Přednosta Dětské kliniky Vladimír Mihál převzal Cenu ministra zdravotnictví České republiky, chirurg Kamil Vysloužil dostal prestižní Maydlovu cenu udělovanou Českou chirurgickou společností a lékařka Ishraq Dhaifalah obdržela nejvyšší ocenění Mezinárodní společnosti pro gynekologii a porodnictví.
Profesor Mihál, který patří k předním našim odborníkům na léčbu hemato-onkologicky nemocných dětí, získal podle mluvčího FNO Egona Havrlanta cenu za úspěšné řešení výzkumného projektu zaměřeného na léčbu dětské akutní lymfoblastické leukémie.
Cenu převzal spolu s dalšími přednímki českými specialisty z jiných institucí, kteří se na výzkumu podíleli.
„Naši snahou je snížit celkovou toxicitu léčby a zachovat přitom dobré léčebné výsledky. Minimálně u poloviny dětí by nemusela být toxická zátěž tak vysoká, otázkou je, jak tyto pacienty rozpoznat,“ uvedl přednosta dětské kliniky.
Při zahájení léčby lékaři podle něj sledují pomocí krevní analýzy, jak rychle se organismus očišťuje od nádorových buněk. Léčba dětských malignit je velmi intenzívní a agresívní, což s sebou nese i riziko vedlejších účinků.
„Začali jsme osmý den léčby analyzovat i kostní dřeň a dlouhodobé statistické výsledky ukazují, že tady by bylo možné najít odpověď, u koho lze redukovat toxicitu léčby a u koho ne. To je pro praxi velmi významné zjištění,“ vysvětlil profesor Mihál.
Olomoucký chirurg doc. Vysloužil, jehož monografii Komplexní léčba nádorů rekta ocenila Česká chirurgická společnost, se věnuje problematice nádorů tlustého střeva a konečníku více než dvacet let.
„V každém roce je oceňován jen jediný autor a jde o nejvyšší ocenění za monografii v chirurgii u nás. Velice si toho vážím,“ podotkl Vysloužil. Za svou práci získal i čestné uznání rektora Univerzity Palackého.
„České republice patří nelichotivé první místo v počtu lidí, u nichž lékaři tyto nádory diagnostikují. Ročně je to zhruba pětasedmdesát nových případů na každých sto tisíc obyvatel,“ popsal chirurg. Ve FNO vede na I. chirurgické klinice tým odborníků, kteří ročně operují více než 200 pacientů s tímto nádorem. Šanci přežít mají až tři čtvrtiny nemocných.
Oblastí zájmu lékařky Ishraq Dhaifalah, jež je původem z Jemenu, je prenatální diagnostika, tedy posuzování případných vrozených vývojových vad u plodu. Oceněna byla za své zásluhy o porodnictví, za zavedení nových metod i za bohatou publikační činnost.
„Ženy vzhledem k dalším povinnostem vůči rodině mají život obtížnější, cena pro mě tedy znamená mnoho,“ podotkla lékařka.
Ta se v Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny FNO podílela na zavedení nové progresivní metody, kdy se chromozomální změny a anomálie zjišťují v časném stadiu těhotenství a s mnohem větší přesností. Ústav nabídl tento model vyšetření jako první v České republice.
Právo