Certifikovali největší špitál na Moravě

15. 2. 2007 8:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Fakultní nemocnice Brno se stala v České republice prvním a jediným zdravotnickým zařízením, které má samostatně certifikovány na kvalitu všechny kliniky i nemedicínské útvary a současně je certifikováno jako celek...


Fakultní nemocnice Brno (FNB) se stala v České republice prvním a jediným zdravotnickým zařízením, které má samostatně certifikovány na kvalitu všechny kliniky i nemedicínské útvary a současně je certifikováno jako celek.

Oznámil to ve středu náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Peprla. „Některá jiná zdravotnická zařízení mají certifikována třeba jen vedení a prezentují to tak, jako kdyby měla celou certifikaci,“ říká Peprla.

Certifikovány na kvalitu byly podle něj všechny procesy v jejich nemocnici. Od příjmu pacienta až k propuštění, včetně rozvážky stravy a distribuce léků. Sledovala se také návaznost procesů.

Pod zahraniční akreditací

FNB, kterou tvoří nemocnice v Brně-Bohunicích, Porodnice na Obilním trhu, pracoviště dětské medicíny (Dětská nemocnice) v BrněČerných Polích, Léčebna pro dlouhodobě nemocné v Bílovicích nad Svitavou a Transfuzní odběrové středisko v Třebíči, byla certifikována nezávislou nadací Det Norske Veritas (DNV).

Její ředitel pro prodej a vedoucí auditor pro Česko i Slovensko Karol Jedlovský ujistil, že jejich posláním je ochrana životů, majetku a životního prostředí.

„Certifikace probíhala pod zahraniční akreditací,“ ujistil a vysvětlil, že certifikace je nezávislý audit, prokazující shodu s mezinárodní normou ISO, která sleduje řízení, kvalitu životního prostředí, bezpečnost a další oblasti. Celý proces ve FNB označil za velmi náročný vzhledem k velikosti zařízení se 4500 zaměstnanci a také za velmi unikátní.

Experti DNV hodnotili v největší nemocnici na Moravě mj. vedení a strategii, komunikaci a vzdělávání, sledovali rovněž cestu pacienta nemocnicí včetně hospitalizace, rozebírali neshody a preventivní opatření.

„Přínos certifikace, to je zavedení dokonalého pořádku,“ prohlásil náměstek Peprla. Připomněl, že v českých nemocnicích bývá častým problémem nepořádek v dokumentaci. Ve FNB to mají vyřešeno. Přínosem je pro nemocnici rovněž zvýšení konkurenceschopnosti a prestiže, i když to zatím zdravotní pojišťovny nereflektují.

Podle pověřeného ředitele FNB Petra Košky nebylo smyslem certifikace, aby se nemocnice mohla pochlubit. „Nemocnici to přineslo nastolení vnitřního pořádku, také zmapování, zlepšení a standardizaci vnitřních procesů. A optimalizaci nad jejich rámec,“ říká Koška. Za nejdůležitější považuje kvalitní péči o pacienty.

Hodnocení se pravidelně opakuje

Certifikace přišla na více než jeden milión korun. Její platnost potrvá - podle normy ISO - tři roky, pak následují pravidelné roční audity a po třech letech recertifikační audity. „První audit vše nastartuje, a pak už musíte prokazovat zlepšení. Je to ještě náročnější,“ řekl náměstek Peprla.

Se zaváděním systému řízení jakosti začali ve FNB již v roce 1999. V roce 2005, kdy vrcholily pilotní projekty ve všech 18 útvarech nemocnice, nastal problém, protože vyšel příkaz tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) - nepřipustit jakékoliv audity třetí stranou. Budou prý provedeny v budoucnu péčí samotného ministerstva.

„Pociťovali jsme to jako porušení nezávislosti v hodnocení určitých zdravotnických zařízení,“ sdělil Právu Peprla. Příkaz exministra již byl zrušen.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?