BRUSEL-
V Evropské unii se hodně mluví o využití elektroniky ve zdravotnictví, o propojení roztříštěných evropských systémů zdravotního pojištění a o přenosnosti dat, které si žádá stále větší mobilita lidí. IZIP se jeví jako jedna z možných inspirací této tendence „e-Health“, jako unikátní zkušenost.
„Většina starých členských států ještě nevydala evropské karty zdravotního pojištění, zatímco v ČR už máme pokrytou veškerou populaci. Ve VZP bylo velmi dobře připraveno zavedení čipových karet; nemá mnoho konkurence.
Stejně tak zdravotní knížky v internetové podobě jsou ověřenou zkušeností,“ řekl
novinářům Cabrnoch. Označil české výsledky na tomto poli za ojedinělé - seminář ostatně přilákal experty z Evropské komise, z odborných sdružení i z velkých počítačových firem.
„Dosud jsme viděli pozitivní příklady využití e-Health v Dánsku a Norsku; je skvělé, že se něčeho podobného podařilo dosáhnout v novém členském státě EU,“ podotkla Georgina Georgiuová, členka kabinetu Markose Kyprianua, komisaře pro
zdraví a ochranu spotřebitele.
Podle Ouzkého Česko „neoplývá množstvím návodů na řešení evropských či světových problémů“. „Toto je případ, kdy můžeme přispět návodem, který už prokázal svou funkčnost. Tady se ukázalo, že Evropa volá po nějakém řešení a my ho máme po ruce,“ prohlásil.
Zatímco čipová karta obsahuje určitý objem základních informací o pacientovi, umožňuje systém IZIP ukládat na internetu veškeré údaje - diagnózy, výsledky vyšetření, předepsané léky, výsledky analýz i postřehy lékaře, ba samotného pacienta.
Stačí si pamatovat přístupové heslo a informace jsou z vůle pacienta k dispozici lékařům kdekoli ve světě. VZP předpokládá, že může vést ke značným úsporám, zabránit duplicitním vyšetřením, nadbytečnému předepisování neúčinných léků…
Od příštího roku bude k dispozici i ostatním zdravotním pojišťovnám v ČR. Podle ministryně informatiky Dany Bérové „zkušenosti ukazují, že když někdo má tuto knížku, může mu to při cestování zachránit život“.
Považuje ji za bezpečnější a spolehlivější než papírovou zdravotní kartu, kterou prosazovalo ministerstvo zdravotnictví. Náměstek ministryně tohoto rezortu Petr Sláma ČTK řekl, že by lidé měli mít na vybranou mezi elektronickou a papírovou
zdravotní knížku. Zdůraznil, že nadále půjde o zcela dobrovolný nástroj.
IZIP byl loni vybrán mezi 12 nejlepších projektů Evropského institutu veřejné správy (EIPA) v kategorii „eHealth“. Letos v září se dostal v téže kategorii mezi pět vítězných produktů v soutěži World Summit Award 2005 (WSA), které budou slavnostně vyhlášeny v listopadu v Tunisu.
ČTK