BRNO- a pomohl mu rovněž příliv zahraničního kapitálu.
Uvádí to z oborové zprávy o českém zdravotnictví, prezentované na veletrhu Mefa v Brně.
Čeští výrobci podle studie už nevyváží jen samotné přístroje či vybavení, ale začali se prosazovat také s celými nemocnicemi.
Spolu s běžnou výrobou prosperují i technicky náročnější obory, například sterilizátory, kobaltové ozařovače či anesteziologické potřeby.
Výzkumné projekty v oboru zdravotní techniky také pomáhá financovat ministerstvo průmyslu a obchodu.
O tom, že zdravotnictví je ekonomicky velmi zajímavý obor, svědčí celosvětové tržby asi 430 miliard dolarů z prodeje léků.
Jen v tuzemsku loni vydali pacienti a pojišťovny za léky přes 52 miliard korun, což bylo meziročně o čtyři miliardy Kč více.
Do lékáren a nemocnic dodali distributoři přes 346 milionů balení léčivých přípravků, což bylo nejvíce za posledních deset let.
Zatímco v roce 2002 stálo jedno balení léků v průměru 142 Kč, o rok později to bylo o devět korun více. Navyšování nákladů na léky způsobilo mimo jiné zavádění nových účinnějších, ale také dražších léků.
Podle názoru analytiků bude růst spotřeby a tržeb z prodeje přípravků pokračovat ve všech vyspělých státech, a to v souvislosti se stárnutím populace. V tuzemsku spotřebují léky asi 27 procent resortního rozpočtu zdravotnictví, uzavírá studie.
ČTK