České léky zabírají v Pobaltí

21. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Největší tuzemská farmaceutická firma Zentiva se razantně prosazuje v pobaltských zemích. Letos chce v Estonsku, Litvě a Lotyšsku zvýšit prodej léků oproti loňsku zhruba o polovinu...


„V budoucnu prodej můžeme ještě zněkolikanásobit, šancí je prodávat v regionu léky v hodnotě třeba půl miliardy korun ročně,“ zdůrazňuje Jozef Belčík, jenž obchod Zentivy v Pobaltí zakládal a rozvíjel.

Pobaltí je zatím podceňovaný trh, který má ale podle podnikatelů obrovský potenciál a dává šanci právě českým či slovenským firmám. „Dohromady mají totiž všechny tři pobaltské země sedm a půl miliónu obyvatel, což je větší trh než například Slovensko,“ upozorňuje Belčík.

Zentiva, která je výrobcem takzvaných generických léků - čili kopií originálů, ve své expanzi do Pobaltí sází na rozdíl mezi východem a západem.“V západní Evropě je samozřejmě obtížnější prorazit, konkurence ve farmacii je tam obrovská. Ale ve východní Evropě jsme považováni za řekněme západní firmu, která má kvalitní produkty, ale cenově poměrně dostupné. A přitom trh zde není zdaleka nasycený,“ vysvětluje Jiří Emmer, ředitel Zentivy pro obchodní strategii.

Ačkoliv to šéfové Zentivy nechtějí potvrdit čísly, je díky tomu podle dostupných informací prodej léků v Pobaltí pro firmu velice ziskový. Výhodou pro Zentivu je roztříštěnost farmaceutického trhu v Pobaltí, mezi konkurenci se tak dá zatím úspěšně pronikat.

„Kromě malých společností Sanitas v Litvě a Grindex a Olainfarm v Lotyšsku nejsou v regionu ani žádní jiní místní výrobci, kteří by své domácí trhy ovládali,“ upozorňuje Gintaras Gudavičius, jenž v Litvě hájí zájmy Zentivy. Pro srovnání - ta má v Česku podíl na prodeji léků v počtu balení asi 40 procent, na Slovensku zhruba 35 procent.

V Pobaltí, kde se Zentiva teprve začíná na trhu prosazovat, jsou její podíly na trzích dosud nízké. V Litvě loni prodala léky za 3,8 miliónu dolarů, letos v prvním čtvrtletí vyšplhala na dvacátou příčku mezi farmaceutickými firmami.

„Meziroční nárůst prodeje byl ale loni přes čtyřicet procent a letošní plán máme přes šedesát procent,“ dodává Gudavičius. V Estonsku Zentiva loni meziročně zvýšila prodej léků o 111 procent, s prudkým růstem počítá i letos.

V Lotyšsku, kde je jedničkou trhu americký gigant Pfizer, je Zentiva dosud na 25. místě. „Výrobci originálních léčiv mají v této zemi opravdu nezvykle dlouhou patentovou ochranu, což zpomaluje nástup generik,“ upozorňuje Belčík.

Nechce přitom blíž komentovat zkušenosti podnikatelů, že zatímco třeba v Estonsku je jakýkoliv náznak korupce považován za závažný prohřešek, Lotyšsko má dosud pověst spíše opačnou.

Strategickým cílem Zentivy je získat v Litvě, Lotyšsku a Estonsku podíly na trhu kolem deseti procent. Dosavadní roční tržby firmy v regionu dosahují 180 miliónů korun, cíl pro nejbližší léta je dostat se na zhruba 300 miliónů.

Martin Mařík, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?