Český registr dárců dřeně obhájil prestižní certifikát kvality

26. 10. 2010 8:16
přidejte názor
Autor: Redakce
Český národní registr dárců dřeně obhájil po dvouleté přípravě prestižní akreditační certifikát kvality Světové asociace dárců dřeně (WMDA). Poprvé získal tento certifikát v roce 2005, jeho platnost je na dalších pět let.


Registr vznikl v Plzni před 18 lety a na konci září v něm bylo zapsáno 34.950 lidí ochotných darovat kostní dřeň pro transplantaci nemocným s leukémií a jinými nemocemi krve. Prostřednictvím registru bylo provedeno už 775 transplantací, z toho 643 v ČR. ČTK to řekla Renata Jenšíková, ředitelka Nadace pro transplantace kostní dřeně, jež registr zřídila a financuje.

„Certifikace znamená splnění přísných kritérií, stanovených WMDA pro nábor dárců dřeně, vyšetření jejich transplantačních znaků, zajištění bezpečnosti a kvality odběrů krvetvorných buněk a mnoha dalších organizačních, etických, právních i finančních souvislostí,“ popsal primář Hematologicko-onkologického oddělení fakultní nemocnice Plzeň Vladimír Koza, jež stál u založení registru.

K získání certifikátu WMDA je třeba obdržet akreditace pro všech devět hodnotících kritérií světové organizace. Alespoň některé z těchto kritérií má akreditováno 17 registrů na světě, pouze čtyři ale mají plnou akreditaci všech devíti oblastí, a tím i certifikát WDMA. Kromě českého registru jsou to ještě databáze z Anglie, USA a Francie.

Registr se stará o nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců v ČR a zajišťuje i odběry dřeně pro transplantaci krvetvorných buněk, jež je mnohdy pro lidi s leukémií či další nemocí krve jedinou nadějí na vyléčení.

Český národní registr dárců dřeně je největší databází svého druhu v Česku, celosvětově je ve více než 60 podobných registrech evidováno téměř 15 milionů lidí. Registry vzájemně spolupracují při hledání dárce s vhodnými tkáňovými znaky. Pro české pacienty jsou kromě českého registru nejčastěji nalézáni dárci v registrech v Německu (tři miliony dárců), Anglii (700.000 dárců) a USA (pět milionů dárců). Český registr uskutečnil celkem 454 odběrů, z jiných registrů přivezl 369 krevních štěpů.

Registr je provázán s hematoonkologií fakultní nemocnice, jež má jako jediné transplantační centrum ve východní Evropě prestižní evropskou akreditaci JACIE na celý program transplantací kostní dřeně, laboratoře mají evropskou akreditaci vysoké kvality EFI.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?