Čeští inženýři vyvinuli pomůcku pro pacienty s postižením nervů

25. 9. 2009 9:15
přidejte názor
Autor: Redakce
"Rehabilitační náramek je interaktivní, to znamená, že pacienta nejen kontroluje, ale také motivuje k úsilí se zlepšit," řekla přednostka kliniky Olga Švestková. Upozornila, že ačkoliv čeští lékaři dokážou špičkově řešit traumata CNS, rehabilitační péče značně pokulhává...


Čeští inženýři vyvinuli náramek, který dovede motivovat lidi s těžkým postižením nervů k rehabilitaci. Přístroj vypadá jako hodinky a registruje délku a správnost cvičení. Navíc pacient po mrtvici nebo úrazu mozku na přístroji pozná, jestli se jeho stav zlepšuje. ČTK přístroj představil Vladimír Vejvoda z vedení společnosti, která elektronická zařízení vyvíjí ve spolupráci s Klinikou rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Rehabilitační náramek je interaktivní, to znamená, že pacienta nejen kontroluje, ale také motivuje k úsilí se zlepšit,“ řekla přednostka kliniky Olga Švestková. Upozornila, že ačkoliv čeští lékaři dokážou špičkově řešit traumata centrální nervové soustavy, rehabilitační péče u těchto pacientů značně pokulhává.

Přitom pacienti s poškozením mozku mají na rehabilitaci jen omezenou dobu. Rozhodující je první půlrok či rok po nehodě. Poté je šance na obnovení poškozených mozkových funkcí minimální.

Zařízení projekt vědy a výzkumu zvané HUMET je schopné rozpoznávat pohyby rukou a nohou, lze do něj naprogramovat druh pohybu, jenž předtím určil lékař. Postup cvičení může lékař sledovat na dálku přes GSM nebo webový portál, vysvětlil Vejvoda.

Podle druhu postižení může pacient dříve do domácí péče. Teoreticky je možný i včasnější návrat do běžného života, věří Vejvoda. Záleží však na druhu poškození motoriky. Zařízení nenahradí klasickou fyzickou rehabilitaci jako koupele, cvičení ve vodě nebo cviky, při kterých s končetinou hýbe rehabilitační sestra.

Pacient většinou potřebuje dozor nebo zpětnou vazbu. Bez dohledu lékaře či rehabilitační sestry cvik nedělá správně nebo dostatečně dlouho, míní Vejvoda. Zařízení může komunikovat i hlasem, může říkat například „dobře, správně, děláš pokroky,“ uvedl.

Nyní se testují první prototypy, výrobce chce vyrobit zhruba 1000 náramků. Vyřizuje se patent, výrobce chce také jednat s pojišťovnami o možnostech proplácení léčby. Projekt získal státní dotaci zhruba 54 procent, zbytek financuje soukromá společnost.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?