Čeští krajané otevřeli našim sestrám brány do USA

2. 1. 2006 12:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Díky podpoře českých krajanských komunit v americkém Texasu a manažerskému zaštítění mezinárodní společností G5 Plus budou moci v tomto roce ve větším počtu vyjet české sestry za atraktivní pracovní zkušeností do USA.


Americký sen neboli to, co bylo v minulosti pro české sestry buď nemožné, nebo vyžadovalo extrémní úsilí a odhodlání, se stalo v letošním roce reálným. Díky souhře několika pozitivních faktorů a usilovné mezinárodní spolupráci vznikl v průběhu roku 2005 ojedinělý sesterský projekt, který si vytyčil za cíl obohacení kariéry českých sester o cennou a atraktivní zahraniční pracovní zkušenost a zároveň podpoření českých kulturních tradic a jazyka v prostředí českých krajanských komunit v USA. Česká kulturní dimenze tohoto projektu pomáhá minimalizovat problémy s adaptací na nové prostředí, které jsou velice časté při pracovních pobytech v jiných oblastech (Saúdská Arábie, Velká Británie apod.). Do sester, které se zúčastní tohoto dlouhodobého projektu, jsou širokou odbornou veřejností vkládány velké naděje, že po svém návratu pomohou pozvednout úroveň a prestiž sesterského povolání v České republice. Ve Spojených státech se toto povolání v žebříčcích prestiže ocitá v posledních osmi letech na samotném vrcholu, s výjimkou roku 2001, kdy byly americké sestry po teroristických útocích předstiženy hasiči.

Jak sesterský projekt vznikal

Projekt vznikal na začátku minulého roku za podpory krajských složek Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a U. S. Business School Praha, která dlouhodobě úzce spolupracuje s americkým velvyslanectvím v Praze. V březnu 2005 uskutečnili zástupci mezinárodní společnosti G5 Plus ofi ciální návštěvu českých krajanských komunit v Texasu, v jejímž rámci absolvovali velmi podnětné a zajímavé schůzky s tamními řediteli a majiteli nemocnic, pečovatelských domů, starosty a hejtmany. Tito ofi ciální představitelé, kteří ještě mnohdy stále dobře mluví česky, přestože se jejich předkové od nás odstěhovali většinou před 150 lety, by rádi v rámci tohoto projektu doplnili nedostatek zdravotnického personálu (sestry a fyzioterapeuti), který je všeobecným problémem v mnoha amerických státech. Zároveň je velmi láká kulturní a jazykový přínos plynoucí z dlouhodobého pobytu českých sester.

Jaké jsou podmínky

Proces získání americké licence a pracovního povolení je spojen se studiem složité legislativy a s extrémní administrativní náročností, která většinu sester z amerického snu probudí na samém počátku. Široký tým odborníků na obou stranách oceánu, v čele s mezinárodně zkušenými právníky, personalisty a manažery, se proto rozhodl, na základě plné moci sester, překonávat byrokratické překážky metodicky a s profesionální precizností. Výsledkem je maximální pohodlí vybraných uchazeček a uchazečů, kteří se o administrativu prakticky nemusejí starat a mohou se plně soustředit na přípravu - povinnou zkoušku z jazyka a ošetřovatelství. Po úspěšném zvládnutí jazykové a odborné přípravy je výjezd možný v horizontu několika měsíců. Na samotném konci stojí získání tzv. zelené karty pro sestru a její rodinné příslušníky, která zajišťuje naprosto rovnoprávné postavení na americkém trhu práce. Základní podmínky, které musí daný zájemce o účast v tomto projektu splňovat, jsou: motivace a schopnost odvést reprezentativně a profesionálně práci sestry v zahraničí (český vzdělávací systém dává našim sestrám v odbornosti významný náskok před americkými sestrami), absolutorium SZŠ (obor všeobecná sestra) nebo vyššího zdravotnického vzdělání, znalost angličtiny na středně pokročilé úrovni.

Vhodným uchazečkám a uchazečům o práci v USA je nabídnuta 100% pomoc při vyřízení všech formalit a veškeré zprostředkovatelské služby jsou zdarma. Budoucí americký zaměstnavatel navíc platí veškeré poplatky související s imigračním procesem, letenku na místo určení, kapesné na cestu a první dny (1000 USD), ubytování a místní dopravu v prvních měsících. Sestry se na místě mohou těšit na nadprůměrné finanční ohodnocení, základní roční plat začíná na zhruba 40 000 USD, což je ekvivalent 1 milionu Kč, + příplatky za přesčasy a další zaměstnanecké výhody. Základní plat může velice rychle narůstat, například u sester certifi kovaných v anesteziologii dosahuje až trojnásobku. Základní pracovní doba americké sestry je obvykle 3krát 12 hodin týdně. Obvyklá délka pracovní smlouvy činí 2 až 3 roky. Před odletem a začátkem nového pracovního poměru sestry projdou tzv. interkulturním tréninkem, který je připraví na cestu a na změnu prostředí v USA. Po návratu z USA bude sestrám poskytnut tzv. deployment service, v jehož rámci budou sestry s americkou zkušeností nabízeny nemocnicím, kde budou moci nejlépe využít své nové poznatky i znalost anglického jazyka a budou za tuto přidanou hodnotu patřičně odměněny.

Největší překážkou k výjezdu je u většiny sester angličtina. Školy i zaměstnavatelé bohužel i 16 let po sametové revoluci věnují jazykové přípravě žalostně nízkou pozornost. Jazykově dobře připravené sestry bývají na pracovištích velkou výjimkou. Bude úkolem nás všech tuto situaci velmi rychle napravit. Nové možnosti vycestování do zahraničí přinášejí sestrám dříve chybějící motivaci k rozvíjení jazykových dovedností a profesnímu rozvoji na mezinárodní úrovni.

Kromě ofi ciálního testu z jazyka čeká sestry se zájmem o výjezd do USA také americký národní test z ošetřovatelství se zkratkou NCLEX (National Council Licensure Examination). Tento test musí povinně absolvovat každá sestra, která v USA žádá o licenci registrované sestry se zkratkou RN (Registered Nurse). Statistiky uvádějí vysokou úspěšnost zvládnutí tohoto testu, a to okolo 90 %. Žádná česká sestra by ale tento test nezvládla bez předchozí přípravy. Také z tohoto důvodu na konci minulého roku přijala pozvání společnosti G5 Plus zkušená ředitelka pro ošetřovatelství (Chief Nursing Offi cer) z texaského Colorado Fayette Medical Center paní Nancy Hay.

Ta během svého pracovního pobytu navštívila různá oddělení v nemocnicích v Praze-Motole a v Mladé Boleslavi, což jí umožnilo zmapování a vyhodnocení hlavních rozdílů mezi rolí sestry v ČR a v USA. Na závěr jejího pobytu proběhl dne 12. prosince 2005 v prostorách U. S. Business School Praha velmi zajímavý seminář s názvem „Role sestry v ČR a v USA“. (V Sestře 2/06 budeme její přednášku publikovat.) Součástí návštěvy Nancy Hay bylo také intenzivní školení budoucích lektorů přípravy na test NCLEX. Školení se zúčastnily a závěrečný certifi kát obdržely 4 české sestry s dlouholetými pracovními zkušenostmi v zahraničí, tři z nich přímo v USA. Start nového přípravného programu na test NCLEX je plánován již na jaře tohoto roku. Tento dlouhodobý projekt má velký význam pro všechny zúčastněné strany. Volných pracovních míst je velmi mnoho a sestry si samozřejmě mohou vybrat svoji oblíbenou specializaci. Vhodné umístění a dlouhodobá spokojenost na straně sestry i zaměstnavatele jsou klíčovým faktorem úspěchu celého projektu. Společnost G5 Plus pořádá pro všechny zájemce minimálně jednou měsíčně informační schůzku. Svůj zájem o účast na této schůzce a v celém projektu můžete projevit zasláním e-mailu na adresu: info@G5plus.com. Vítáni jsou i zájemci, kteří o svém výjezdu uvažují v delším časovém horizontu.


O autorovi: Dr. ing. Robert Chlebik, MBA (Robert. Chlebik@G5plus.com)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?