Charakteristické rysy mezinárodně vzdělaných sester v USA

5. 6. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Spojené státy se potýkají s nedostatkem sester. Agentury zdravotní péče najímaly sestry v zahraničí k překonání občasných nedostatků personálu. Z odhadovaných 2 696 540 registrovaných sester, pracujících v USA v březnu 2000, jich asi 3,7 % bylo mezinárodně vzdělaných.


Zpráva Národního přehledu registrovaných sester (NSSRN) zveřejněná v roce 2001 úřadem HRSA (Úřad pro zdroje zdraví a správu služeb) obsahovala jen málo informací o mezinárodně vzdělaných sestrách (IEN), protože byla zaměřená na sestry vzdělané v USA (USN) a měla omezený rozsah. Dala si za cíl vyplnit prázdné místo pečlivou druhotnou analýzou dat z Národního přehledu registrovaných sester z roku 2000 (NSSRN 2000). Jsou zde porovnávány demografické znaky, dosažené vzdělání a zaměstnanost mezinárodně vzdělaných sester (IEN) a rodilých sester (USN).

Zákon nařizuje pravidelně sledovat počet a rozdělení zdravotních sester registrovaných v USA, jejich pozic v zaměstnání, ohodnocení a také počet sester přicházejících do USA ze zahraničí. V letech 1977-2000 provedla HRSA tento průzkum 7krát, a sice pod názvem Národní průzkum (přehled) sester registrovaných v USA (NSSRN), který je hodnocen jako úplný a směrodatný zdroj informací o sestrách registrovaných v USA (RN).

Pro tuto studii je termín mezinárodně vzdělaná sestra chápán jako registrovaná sestra (RN) s platnou licencí k výkonu sesterského povolání ve Spojených státech, která získala odborné vzdělání v jiné zemi. Tato defi nice je ve shodě s NSSRN z roku 2000.

Literární recenze

Výbor pro kvalifikaci zahraničních zdravotních škol (CGFNS) systematicky shromažďuje data a provádí výzkum IEN. CGFNS má dva nedostatky:

* V jeho databázích nejsou sestry mající Licenci národního přezkušovacího sněmu pro registrované sestry (NCLEX-RN), kterou lze získat asi v 1/5 států USA nevyžadujících certifi kát Výboru pro kvalifi kaci zahraničních zdravotních škol (CGFNS). Do této kategorie spadají dva státy s největším počtem IEN -Kalifornie a New York. * CGFNS neshromažďuje data registrující například úspěšnost v certifikačních zkouškách, stav zaměstnanosti či uspokojení prací.

Metody výzkumu

* Výběr vzorků - druhotná analýza využila data NSSRN 2000, uvolněná pro veřejné použití z HRSA. Byla zahájena v roce 1977 jako dobrovolný průzkum, později přešla v dlouhodobý výzkum demografických charakteristik, vzdělanosti a zaměstnanosti sester registrovaných v USA. Náhodný výběr vzorků vytvořil nezkreslený obraz o cílové populaci. Skupiny vznikly náhodným výběrem z abecedních seznamů všech RN. NSSRN 2000 je nejnovější, v pořadí 7., národní studie reprezentativního vzorku 35 579 subjektů. Vybraným účastníkům průzkumu byly zaslány 3 zásilky, poté byli telefonicky kontaktováni ti, kteří neodpověděli. Ze 72 % odpovědí se 3,7 % označilo za IEN. * Analýza dat - data byla prvotně zpracována v programu STATA. Chybějící, neplatné odpovědi či odpovědi „nevím“ byly ze souboru odstraněny. Testy byly vytvořeny k průzkumu odlišností mezi IEN a USN s hladinou významnosti 0,05.

Výsledky

* Demografické charakteristiky Věk a pohlaví: střední věková diference mezi IEN a USN byla velmi malá (viz tabulka), distribuce věkových podskupin se lišila (graf 1), ukazuje se, že IEN jako skupina byly mladší. Shodně tvořily naprostou většinu ženy.* Rodinný stav a struktura rodiny (viz tabulka).* Země původu: nejčastěji Filipíny (38,9 %), Kanada (17,5 %), Indie (10,9 %) a Velká Británie (8,9 %). * Sestry ve velkoměstských aglomeracích: vyšší počet IEN byl zaměstnán ve velkých městech. Velké nemocnice v městských zástavbách měly často akutní nedostatek sester, a proto mnohdy zaměstnávaly mnoho IEN, které mají tendenci se sdružovat.

Vzdělanostní charakteristiky

* Základní sesterské vzdělání a příprava: statisticky významné rozdíly byly ve skupinách IEN a USN vzdělaných v Diploma programs (střední školy), Associate degree programs (vyšší odborné školy) a Baccalaureate programs (bakalářské studium) - viz tabulka. Minimální rozdíl byl zjištěn v počtu sester vzdělaných v magisterských/doktorandských studijních programech. * Největší podíl USN (42,3 %) absolvoval Associate degree programs (vyšší odbornou školu), které jsou jedinečným americkým „produktem“ (což byla především reakce na nedostatek sester po 2. světové válce). Větší počet sester-bakalářek byl mezi Filipínkami, Kanaďankami a Britkami. Na Filipínách se změnil systém vzdělávání sester v roce 1980, kdy byly otevřeny bakalářské studijní programy, Kanada a Velká Británie transformovaly studium ošetřovatelství na vysokoškolské. (viz tabulka)

Charakteristiky zaměstnání

* Současné pozice v zaměstnání a pracovní doba: Postavení v zaměstnání je rozděleno do dvou skupin. Více IEN pracuje na plný úvazek, a proto za rok odpracovaly více hodin (viz tabulka). * Pracovní zařazení a jednotky: Statistiky ukazují rozdíly v pracovním zařazení IEN a USN. Více IEN bylo zaměstnáno v nemocnicích či v domácí/následné péči (viz tabulka). * Úroveň pozice a titul pro vedoucí pozice: Na pěti nejvyšších postech byly jak IEN, tak i USN; taff nurse (řadová sestra); administrator/assistant administrator (správce/zástupce správce); head of nursing/ assistant head of nursing (hlavní sestra/ zástupce hlavní sestry); supervisor (kontrolor, inpektor); advanced practise nurse. Na pozici řadové sestry pracovalo více IEN. Na ostatních manažerských pozicích pracovalo více USN; čím vyšší byla pozice, tím méně IEN zde pracovalo. * Mzda: Průměrná roční mzda sestry ve vedoucí pozici i v pozici řadové sestry byla významně vyšší u IEN než mzda USN (viz tabulka). IEN pracují více hodin a mají delší odbornou praxi.

* Uspokojení prací, spokojenost: V roce 2000 se výzkum zaměřil na uspokojení prací a shromáždil data. Výsledkem byly statisticky nevýznamné odchylky mezi skupinami. Důvody k práci mimo obor: IEN odcházely ze zdravotnictví méně než USN. Důvody k odchodu ze zdravotnictví: za lepším výdělkem; obavy z prostředí ve zdravotnických zařízeních; „zastaralá“ kvalifi kace.

Výsledkem najímání IEN je, že v USA nyní pracuje skoro 100 000 IEN, které tvoří 3,7 % místní pracovní síly sester. Při srovnání USN a IEN zjišťujeme, že IEN jsou spíše mladší, svobodné a soustředěné do velkoměst, mezi USN je 30 % bakalářek, mezi IEN jich je 38 %.

IEN raději pracují na plný úvazek ve zdravotnictví, odpracují také ročně více hodin a mají delší odbornou praxi než USN. Z toho vyplývá, že příjmy IEN jsou signifikantně vyšší.

I když nyní tvoří IEN jen malou část ze sester, jsou velmi zkušené, výkonné a jejich počet v blízké budoucnosti pravděpodobně ještě dále poroste, v neposlední řadě i jako reakce na trvalý nedostatek sester. Tyto jedinečné charakteristiky samozřejmě oslovily také americké zaměstnavatele. Vyšší náklady spojené s najímáním pracovních sil v zahraničí jsou totiž vyváženy větší produktivitou práce IEN. Proto je v současnosti najdeme nejen ve velkých nemocnicích velkoměst, jako je například New York City či Chicago, ale také v léčebnách dlouhodobě nemocných, tedy na místech, která USN pro sebe považují za málo atraktivní.

KLÍČOVÁ SLOVA
IEN - Internationally Educated Nurse -mezinárodně vzdělaná sestra RN - Registered Nurse - registrovaná sestra USN - U. S. trained nurse - sestra vzdělaná vUSA NSSRN - National Sample Survey of Regristrated Nurses - Národní průzkum (přehled) registrovaných sester HRSA - Health Resources and Services Administration - Úřad pro zdroje zdraví a správu služeb CGFNS - Commision on Graduates of Foreign Nursing Schools - Výbor pro kvalifikaci zahraničních zdravotních škol NCLEX-RN - National Council Licensure Examination for Registred Nurses -Licence národního přezkušovacího sněmu pro registrované sestry

ZDROJ Přeloženo z Yu Xu; Chanyeong Kwak: Characteristics of Internationally Educated Nurses in the United States.

O autorovi: Ivana Picmausová, Lenka Penkalová 3. LF UK, 2. ročník, obor všeobecná sestra (penkalova@centrum.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?