Dnes už ale podle slov anesteziologa Davida Cichého není na lítost prostor. Je jedním z 27 zdejších lékařů, kteří podepsali kolektivní výpověď.
„Už to takhle opravdu dál nejde. Práci sehnanou mám. Dostal jsem nabídku od jedné poradenské firmy ve finančnictví. Udělám si živnostenský list a postavím se na vlastní nohy. Je mi líto, že to bude práce mimo můj obor, ale už nemůžu takhle dál,“ řekl 40letý lékař Cichý.
Nemá čas na rodinu
Proč odchází? Kvůli pracovnímu vytížení nemá čas na vlastní rodinu. Měsíčně s přesčasy odpracuje 200 až 240 hodin. Kdyby je ale neměl, děti by neuživil. Ač atestovaný lékař, musel by obracet každou korunu.
„Jsem dlouhodobě nespokojen s finančním ohodnocením, s tím je spojena vysoká pracovní vytíženost, je to začarovaný kruh. A vyhlídky nejsou v našem zdravotnictví nijak růžové. Ano, vydělám si dost, ale za jakou cenu? Člověk vidí jen tu cifru, ale nevnímá už, že je to díky dvěma a někdy i třem úvazkům. To nejsou podmínky pro normální život,“ dodal.
Výpovědi lékařů královéhradecké fakultní nemocnice má zatím u sebe šéf tamních odborářů David Doležal. Odmítá názor, že se jedná jen o planou výhružku.
„V žádném případě. Je to technická záležitost, chceme všechny výpovědi podat před koncem prosince jako celek, zatím jsem s nimi ale oslovil jen lékaře na dvou klinikách. Chtěl jsem si udělat malý soukromý průzkum podpory akce Děkujeme, odcházíme,“ řekl Doležal.
Doktorům proto rozeslal výpovědní formuláře s výzvou, aby je ti, co to myslí vážně, skutečně podepsali. Učinilo tak 18 ze 40 anesteziologů a devět z 22 neurochirurgů. „Širokou podporou ze strany kolegů jsem příjemně překvapen,“ uvedl Doležal.
Hrozba až padesátiprocentního exodu lékařů se týká i dalších východočeských zařízení. Nejhorší je situace v nemocnicích v Pardubicích, Jičíně a Chrudimi.