Co je cholecystitida?
Co se dozvíte v článku
Cholecystitida je latinský název pro zánět žlučníku. Žlučník je malý orgán hruškovitého tvaru na pravé straně břicha pod játry. Obsahuje žluč, což je trávicí tekutina, která se uvolňuje do tenkého střeva. Onemocnění je ve většině případů způsobeno přítomností žlučníkových kamenů, které blokují trubici a způsobují, že dochází k hromadění žluči.
Ta může být následně infikována bakteriemi a vzniká zánět žlučníku. Někdy ale může vzniknout i bez žlučníkových kamenů ze zcela jiných příčin. Cholecystitida přitom může být akutní nebo chronická. Pokud se neléčí včas, může vést k život ohrožujícím situacím, jako je prasknutí žlučníku. [1, 2, 3, 4]
Příznaky cholecystitidy
Způsob, jakým se cholecystitida projevuje, závisí primárně na formě nemoci, tedy zda se jedná o akutní (náhlou) cholecystitidu, nebo jde o chronickou (dlouhotrvající) cholecystitidu.
Akutní cholecystitida
Akutní cholecystitida se řadí mezi náhle příhody břišní. Projevuje se tedy náhlou bolestí břicha pod pravou stranou žeber. Někdy ale může bolest vystřelovat také do zad pod pravou lopatku. Další příznaky mohou být následující:
- břicho je v místě zánětu tuhé na pohmat,
- bolest se zhoršuje s hlubokým nádechem (Murphyho příznak),
- horečka,
- zimnice a třesavka,
- zvracení a nechutenství,
- žloutenka (pokud je způsobena hromaděním žluči).
Chronická cholecystitida
V případě chronické cholecystitidy dochází k chronickému ztluštění a prosáknutí stěny žlučníku. Tato forma nemoci se projevuje celkem nenápadně, ale může přejít v akutní cholecystitidu. U některých lidí může být také spojena s ukládáním vápníku do stěny žlučníku a s následným rozvojem tzv. porcelánového žlučníku. Mezi typické projevy patří:
- občasné pobolívání břicha,
- nechutenství a pocity plnosti,
- občasné bolesti břicha, zejména po tučném jídle. [5, 6, 7]
Proč vzniká cholecystitida?
K zánětu žlučníku dochází tehdy, když se trávicí šťáva (žluč) hromadí ve vašem žlučníku, nebo pokud byla infikována bakteriemi či viry. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku přítomnosti žlučníkových kamenů, které blokují trubici, jež odvádí žluč do tenkého střeva.
Tyto kameny vznikají z nerovnováhy ve složení látek, které tvoří žluč, například v důsledku obezity, cukrovky, zvýšeného cholesterolu nebo prudkého úbytku na váze. Cholecystitida ovšem může vzniknout i bez žlučníkových kamenů, například z těchto důvodů:
- některé virové infekce,
- bakteriální infekce ve žlučovodech,
- snížený přívod krve do žlučníku, pokud máte cukrovku,
- žlučníkový kal, což je hustá látka, která není absorbována žlučí a hromadí se ve žlučníku (hrozí například těhotným ženám nebo ženám, které rychle zhubly),
- nádor slinivky nebo jater, který zastaví odtok žluči ze žlučníku. [8, 9, 10]
Diagnostika cholecystitidy
Pokud se u vás projevují bolesti břicha z neznámé příčiny, případně i další doprovodné příznaky, měli byste navštívit vašeho praktického lékaře, který vás vyšetří a provede jednoduchý test zvaný Murphyho znamení. Při něm budete požádáni, abyste se zhluboka nadechli, zatímco lékař přitiskne ruku pod váš hrudní koš.
Pokud trpíte cholecystitidou, ucítíte bolest v momentě, kdy se žlučník dostane na úroveň ruky lékaře. Následně vás lékař pošle do nemocnice na krevní testy a ultrazvukové vyšetření břicha, kde bude možné předběžně určenou diagnózu potvrdit.
Zaznamenáte-li náhlou a nesnesitelnou bolest břicha, měli byste neprodleně vyhledat pohotovostní léčbu nebo zavolat záchranku, aby nedošlo k život ohrožujícímu prasknutí žlučníku. [11, 12, 13, 14]
Léčba cholecystitidy
Při léčbě cholecystitidy se zpravidla kombinují dva léčebné postupy, které závisí na zdravotním stavu pacienta a na dalších faktorech. Pokud je to možné, upřednostňuje se konzervativní léčba, jejíž součástí je především klid na lůžku a tlumení doprovodných příznaků pomocí léků proti bolesti, antipyretik a antibiotik. Pokud je ucpaný žlučovod, provádí se také ERCP (endoskopická retrográdní cholangio pankreatografie).
Je ale možné, že rovnou přistoupíte k odstranění žlučníku chirurgickým zákrokem, například pokud vám hrozí riziko zánětu pobřišnice. Vaše tělo bude nadále fungovat i bez něj, jelikož pro život není nezbytný. Operace se zpravidla provádí v prvních 48 hodinách obtíží, nebo naopak až týdny po uklidnění akutního zánětu. Dalším důvodem k operačnímu zákroku je zhoršení stavu pacienta nereagujícího na konzervativní léčbu. [15, 16, 17, 18]
Potýká se někdo z vaší rodiny se žlučníkovými kameny?
Prevence cholecystitidy
Riziko rozvoje zánětu žlučníku můžete snížit především tím, že si budete udržovat zdravou váhu a také hladinu cukru a cholesterolu prostřednictvím zdravého jídelníčku, který obsahuje dostatek zeleniny, ovoce, zdravých tuků, proteinů a celozrnných sacharidů. Naopak je dobré omezit ultrazpracované, smažené a na cukry bohaté pokrmy.
Nezbytnou součástí zdravého životního stylu a prevence cholecystitidy je také pravidelný pohyb, který byste neměli opomíjet a kterému byste měli věnovat každý den alespoň 30 minut. Pokud se snažíte shodit přebytečná kila, hubněte pomalu a zdravě. Rychlý úbytek váhy může vést ke vzniku močových kamenů a dalších zdravotních obtíží. [19, 20]
Zdroje: internimedicina.cz, stefajir.cz, mayoclinic.org, hopkinsmedicine.org, my.clevelandclinic.org, nhsinform.scot, healthdirect.gov.au