Zařízení o kapacitě 115 lůžek bylo přičleněno jako Doléčovací a rehabilitační oddělení k FN u sv. Anny v Brně. Byla provedena reorganizace oddělení, změnila se struktura přijímaných pacientů a výrazně se posílila rehabilitační část (využíváme ji zejména při léčbě pacientů překládaných k nám z klinik a oddělení FN k doléčení). Rehabilitace je nyní vedena podle rehabilitačního plánu atestovaným lékařem, počet fyzioterapeutů vzrostl ze 2 na 12 lidí.
Co je to následná péče
Předpokládanou náplň následné péče specifi kuje vyhláška MZ ČR č. 9/1998. Podle ní je cílem následné péče dosažení úplného fyzického nebo duševního zdraví chronicky nebo dlouhodoběji nemocných osob nebo co nejvýraznější zmírnění následků onemocnění, úrazů či vrozených vad (případně alespoň zpomalení progrese nebo důstojné dožití u nevyléčitelně nemocných osob). Profi l činnosti a rozdíly mezi akutní a následnou péčí někdy nejsou širší medicínskou obcí vnímány správně. Zejména oblast lůžek následné péče je zaměňována s pobytem v léčebně dlouhodobě nemocných (tak jak si ji pamatujeme z minulosti), či je dokonce za následnou péči mylně pokládáno lázeňské léčení.
Sledování výsledků léčby
Od roku 2000 používáme na našem oddělení pro hodnocení výsledků práce statistické sledování propuštěných pacientů. Vyhodnocujeme počty pacientů propuštěných do domácí péče (d), do zařízení sociální péče (l), přeložených zpět na akutní lůžko (p) a zemřelých (e). Tato metoda nám umožňuje objektivizovat dosažené léčebné výsledky a vyhodnotit trendy. Průměrný věk u nás léčených osob byl 76 let, podíl osob starších než 75 let činil 65 % pacientů. Mediánový věk byl vypočítán na 78 let. Ve statistice pacientů převažují ženy, kterých je 68 %, zatímco muži tvoří jen 32 %. Lze konstatovat, že lůžka následné péče využívají především pacienti ve věku od 70 let věku (78 % souboru). Výše uvedené údaje charakterizují poměrně výmluvně skupinu pacientů, které jsme léčili. Souhrnně se jednalo o velmi staré, těžce nemocné a nesoběstačné lidi. Velmi problematickou podskupinu tvoří pacienti s kognitivními poruchami. Mediánová ošetřovatelská kategorie našich pacientů je trvale na hodnotě 3,5 z pětibodové stupnice. Podle diagnóz převažují ve struktuře našich pacientů stavy po CMP a úrazech pohybového aparátu, stavy po dekompenzacích chronických interních onemocnění a neurologická degenerativní onemocnění. Část lůžkové kapacity slouží i k paliativní péči.
Příznivá statistika
Díky provedeným organizačním změnám a výraznému zlepšení ošetřovatelského procesu, včetně posílení rehabilitace, se ve sledovaném období 2000-2004 zvýšily počty pacientů schopných propuštění do domácí péče (ze 34 % na 48 %). Snížila se i úmrtnost (z 25 % na 12 %). Pro srovnání - úmrtnost v obdobných zařízeních je v ČR podle údajů ÚZIS 18 %! Počet pacientů propouštěných do zařízení sociální péče se stabilně pohybuje kolem 22 % a počet pacientů překládaných zpět na akutní lůžko kolem 17 %. Dosažené výsledky dokumentují účelnost provedených organizačních změn a kvalitu léčebného, ošetřovatelského a rehabilitačního procesu na našem oddělení. Přestože léčení pacienti patří vesměs k velmi náročným případům (vzhledem k našemu napojení na fakultní nemocnici), daří se nám, alespoň podle našeho odhadu, dosahovat dobrých výsledků.
SOUHRN
Autoři sledují výsledky léčby na oddělení následné péče (2000 - 2004) v Doléčovacím a rehabilitačním oddělení FN u sv. Anny v Brně ve vztahu k transformaci oddělení a k posílení jeho rehabilitační části. Z výsledků statistického hodnocení plyne, že zlepšení ošetřovatelského procesu se projevilo na vyšším počtu pacientů schopných propuštění do domácí péče (z 34 % na 48 %).
SUMMARY
The authors are looking at the treatment results on long-term care/rehab unit of the Department of Further Treatment and Rehabilitation of FN St. Ann in Brno from the point of department transformation and enhancement of rehabilitation services. The statistical results show that improved nursing process has led to increase in number of patients that can be discharged home (from 34 % to 48 %).
O autorovi: Jana Kysilková (jana.kysilkova@fnusa.cz), prim. MUDr. Jiří Pazdírek Doléčovací a rehabilitační oddělení, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně