Vyplývá to ze závěrů komise, která vypracovala analýzu nemocnic a zdravotnických zařízení zřizovaných Moravskoslezským krajem.
„V současné doznívající ekonomické krizi může dojít ke stagnaci, nebo poklesu výběru zdravotního pojistného, což se může projevit na reálných příjmech nemocnic v nejbližších dvou letech,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Problémy zřejmě nastanou se zajištěním stomatologické péče.
Studie uvádí, že odborná úroveň zubařů v kraji je kvalitní, stomatologů je však dlouhodobě málo. Zatímco na jednoho zubního lékaře v Česku připadá průměrně 1580 pacientů, v kraji je to 1716 pacientů.
„K nejakutnějším slabým stránkám patří trvalý nedostatek stomatochirurgů a alarmující nedostatek ortodontů, také nevyřešené otázky vzdělávání stomatologů. Problematická je péče o chrup dětí, kdy se změnou zdravotního systému nejsou již centrálně zajišťovány školní preventivní prohlídky,“ řekla Vlčková s tím, že největší problém je v tom, že stomatologové stárnou, a zároveň je nízký počet studentů na stomatologických fakultách.
Dodala, že podobná situace je i u praktických lékařů.
Ze studie také vyplývá, že kraj ve svých zařízeních bude zřejmě postupně snižovat počet akutních lůžek a přibudou lůžka následné péče.
Vedení kraje také navrhuje, aby se jednotlivé krajské nemocnice zároveň specializovaly.
V každé by měly zůstat zachovány čtyři základní obory - interna, chirurgie, pediatrie a gynekologie s porodnicí. K tomu by se měla každá specializovat na obor, ve kterém by vynikala a poskytovala pacientům nejlepší péči.
Například Bílovecká nemocnice by se měla specializovat na chirurgii ruky, diabetickou nohu, obezitologii a paliativní péči. Havířovská nemocnice by se mohla zaměřit na infekční lékařství, urologickou operativu a následnou péči.
Novojičínská nemocnice se zřejmě zaměří na onkochirurgii a internu, krnovská nemocnice na ortopedické výkony, ORL a oční operativa budou záležitostí nemocnice v Karviné-Ráji.