Tímto způsobem by se zabránilo hromadným nákupům medikamentů pro výrobu drog, ale současně by pacientům zůstala možnost samoléčby při chřipkách či virózách.
„Lékárníci by tuto možnost přivítali. Do této kategorie by nespadaly jen léky volně prodejné, obsahující pseudoefedrin, ale i další, které jsou dnes na recepty. Pacientům by se tak rozšířila jejich dostupnost bez komplikací v podobě návštěvy lékaře kvůli předpisu, na druhé straně by lékárníci měli daleko lepší možnost kontroly zneužívání těchto léků,“ uvedla mluvčí Lékárnické komory Leona Štěpková.
Medikament by lékárníci vydali jen za určitých okolností a přesně stanovených podmínek. Lékárníci by podle návrhu mohli od kupujících požadovat občanský průkaz. Jednomu člověku by také směli prodat jen omezené množství balení a prodej by evidovali.
„Léky by do této kategorie nespadly automaticky, ale výrobci by museli požádat Státní ústav pro kontrolu léčiv o přeregistrování prostředku, o němž by byli přesvědčeni, že by měl být v této kategorii,“ vysvětlila Štěpková.
Do této kategorie by byly kromě léků obsahujících pseudoefedrin zahrnuty například i léky na migrénu či pilulka „poslední záchrany“ Postinor.
Nový způsob prodeje však musí být ošetřen v zákoně o lécích, o němž budou dnes jednat poslanci ve sněmovním výboru pro zdravotnictví.
„Systém prodeje léků je u nás komplikovaný. Jsem pro určitou liberalizaci, ale půjde o běh na dlouhou trať,“ tvrdí Boris Šťastný, místopředseda zdravotnického výboru.
Jitka Zadražilová, Regionální deníky