Čína plánuje celostátně omezit kouření na veřejnosti

23. 11. 2016 8:08
přidejte názor
Autor: Redakce
Čína chce do konce roku schválit zákony, které celostátně omezí kouření na veřejných prostranstvích.


Čína drží světové prvenství v počtu kuřáků: podle odhadů pravidelně kouří polovina mužů a 28 procent dospělých Číňanů. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že následkem nemocí spojených s konzumací tabáku zemře milion Číňanů ročně, kvůli pasivnímu kouření 100.000.

V roce 2015 Peking schválil dosud nejpřísnější protikuřácké zákony v rámci Číny. Zákaz kouření byl uvalen na kanceláře, restaurace, hotely a nemocnice. Těm za porušení zákona hrozí pokuta až 10.000 jüanů (zhruba 37.000 korun). Šanghaj minulý týden zakázala kouření ve vnitřních prostorách a na venkovních veřejných místech, jakými jsou například autobusové zastávky, školy a sportovní stadiony.

„Návrh zákona, který bude celostátně regulovat kouření, se v současnosti projednává a doufáme, že bude schválen a uveden v platnost do konce roku,“ řekl mluvčí čínské vlády pro oblast zdravotnictví Mao Čchü-nan na šanghajské konferenci WHO. Dodal, že zákony, které omezují kouření, zlepší zdraví Číňanů. Téměř 20 čínských měst už podle Maa vypracovalo pravidla regulace kouření na veřejnosti.

Plošné zákazy kouření se však v Číně těžko uplatňují, míní AFP. Státem řízený tabákový průmysl svými daněmi a ziskem čínské vládě loni přispěl 1,1 bilionu jüanů (více než čtyřmi biliony korun), což představuje dvacetiprocentní meziroční nárůst.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?