PEKING - z něhož cituje agentura Reuters.
Ptačí chřipka zachvátila loni farmy po celé východní Asii a vynutila si usmrcení více než 100 milionů kusů drůbeže.
Její kmen H5N1 zabil od konce roku 2003 v Asii nejméně 45 lidí, z toho 33 osob ve Vietnamu a 12 v Thajsku. Jen za poslední měsíc podlehlo ve Vietnamu ptačí chřipce 13 nemocných.
Čínský premiér Wen Ťia-pao za této situace naléhavě vyzval k použití „všech možných opatření“, aby se zabránilo objevení této nemoci v Číně.
Letos sice nebyl v Číně hlášen žádný výskyt tohoto onemocnění, některá místa na možné vypuknutí této choroby ale nejsou připravena, varovala v lednu agentura Nová Čína.
Výzkumníci z laboratoří specializovaných na ptačí chřipku, které patří k Veterinárnímu výzkumnému ústavu v Charbinu, použili podle čínského listu techniky zvané reverzní genetika. K výrobě vakcíny modifikovali genomovou sekvenci viru.
„Laboratorní testy ukázaly, že vakcína dokáže uchránit kachny a husy před nákazou virem H5N1, který je vysoce smrtelným kmenem ptačí chřipky, a to tři týdny poté, co byla hejna naočkována,“ uvádí se v prohlášení ministerstva zdravotnictví.
Nová vakcína prý kromě toho poskytuje očkované drůbeži nejméně desetiměsíční
ochranu, tedy o čtyři měsíce delší, než dosud existující preventivní léky proti ptačí chřipce.
Většina lidských obětí ptačí chřipky, kromě dvou nejasných případů, se nakazila z infikované drůbeže, připomíná v této souvislosti agentura Reuters.
Experti se však obávají, že by virus ptačí chřipky mohl zmutovat do formy snadno přenositelné z člověka na člověka. Tak by se pak mohl stát zdrojem nové pandemie, která by si mohla vyžádat miliony obětí.
Vietnam minulý týden oznámil, že požádal o pomoc při boji s ptačí chřipkou Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Evropská unie přislíbila, že WHO poskytne 600.000 eur (asi 18 milionů korun) na prevenci před infekcí a na nákup lékařských přístrojů a
laboratorního vybavení pro léčbu pacientů nakažených ptačí chřipkou.
Vietnamské Ho Či Minovo Město bude od 23. do 25. února hostit mezinárodní konferenci o potírání této choroby.
ČTK