Šumpersko - Statisíce korun mají platit cizinci nemocnicím v Šumperku i Jeseníku za lékařské ošetření. Před cestou na naše území se totiž nepřipojistili proti úrazu, takže náklady za akutní zákrok pak musí uhradit ze svého. „Dluhy cizinců v šumperské nemocnici činí zhruba 200 tisíc korun. Na první pohled je to sice vysoké číslo, ale z toho 170 tisíc korun jsou náklady na jediný případ. Jednalo se o ženu z Izraele, která byla loni hospitalizována na oddělení ARO, kde po několika dnech zemřela. Vzhledem k tomu, že nemá rodinu, jednáme o úhradě s izraelskou ambasádou,“ sdělila tisková mluvčí šumperské nemocnice Simona Součková. Izraelskou občanku loni na jaře v Zábřehu srazil vlak, když si krátila cestu přes koleje. Nejvíce turistů, kteří se zraní v nejvyšších moravských horách, končí v nemocnici v Jeseníku.
„Většinou se jedná o Němce a Poláky a zpravidla zaplatí ihned, pár dlužníků ale také máme. V těchto případech spolupracujeme se zahraničními advokátními kancelářemi, které pohledávky vymáhají. Největší částku, kterou jsme vymáhali, činila kolem 50 tisíc korun, jednalo se o úraz nohy,“ uvedl ředitel soukromé jesenické nemocnice Jan Jedlička. Poplatek za ošetření si přes pojišťovny také účtuje Horská služba Jeseníky.
„Většinou vymáháme dluhy od turistů, kteří si přijedou zalyžovat jen na jeden den a spoléhají na to, že se jim nic nestane. Pokud nejsou pojištěni, musí zásah horské služby uhradit ze svého. Cena za jednoduché ošetření zhruba s tříkilometrovým převozem se pohybuje kolem 150 eur,“ vysvětlil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Podle záchranářů ale není v Jeseníkách nic výjimečného, když polští lyžaři raději z hor odjíždějí domů v bolestech a se zlomeninou, než aby se jim výlet neplánovaně prodražil. „Tyto případy se stávají. Někdy se zranění polští lyžaři nechají jen nejnutněji ošetřit a pak raději cestují do nejbližší polské nemocnice. Většina z těch, kteří přijíždějí na více dní, ale na pojištění pamatují,“ dodal Michal Klimeš.
V kraji největší nápor nepojištěných cizinců zažívá Fakultní nemocnice Olomouc. Ročně jich ošetří zhruba dvě stovky. „Slováci a Ukrajinci nejčastěji přicházejí s pracovním úrazem. V létě naopak přibývá turistů z Německa a Británie,“ konstatoval tiskový mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.
Moravský sever