Počet zahraničních studentů, zhruba 430 ve všech ročnících, už je několik let stabilní, řekl ČTK děkan fakulty Boris Kreuzberg.
„Po vstupu Česka do EU, tedy od roku 2004, ubylo studentů z orientálních zemí a dnes tu máme hlavně Portugalce, Řeky, Brity a Skandinávce, zvyšuje se také počet Němců,“ uvedl děkan.
Podle proděkana pro paralelní výuky Pavla Fialy studují nyní v Plzni budoucí všeobecní lékaři a stomatologové ze 14 zemí včetně USA, Indie a Nového Zélandu.
V Plzni vyučují také státní stipendisty, zejména z arabských zemí. Nejvíce, zhruba 80, už je nyní studentů z Portugalska. V angličtině se také v Plzni učí tři české děti emigrantů, dodal Fiala. Krize mírně ovlivňuje poptávku jižních národů Evropy, tedy Řeků a Portugalců, řekl děkan.
Sedm lékařských fakult v Česku může mít podle dohody uzavřené v 90. letech „jen“ maximálně čtvrtinu zahraničních studentů, což podle Fialy všechny dodržují. Nechtějí se dostat na úroveň karibské oblasti, například Dominikánské republiky, kde to dělají kvůli penězům, dodal.
Studium všeobecného lékařství přijde v Plzni na 9200 eur (225.000 Kč) za rok a stomatologie na 9800 eur (240.000 Kč). Ročně přijme fakulta 80 zahraničních studentů, z toho čtvrtinu na zubní lékařství.
Fakulta má nyní 1900 studentů, z toho 430 jich vyučuje v angličtině. Tato výuka byla zavedena už v roce 1992.
Roční rozpočet fakulty je zhruba 300 milionů korun, z toho asi 130 milionů Kč tvoří státní dotace. Cizinci „přinesou“ ročně zhruba 90 milionů Kč. Podle Kreuzberga se letošní omezení dotací vysokým školám projevilo u fakulty snížením o 1,7 milionu Kč, rok 2011 ještě nedokázal odhadnout. Od příštího akademického roku bude mít ale fakulta limitován počet nově přijímaných studentů na 350. Fakulta znovu usiluje o získání akreditace bakalářského oboru ošetřovatel. Obor už schválilo ministerstvo zdravotnictví, ale zatím neprošel přes Univerzitu Karlovu na ministerstvo školství.