Proti je i Sdružení ambulantních specialistů a Česká gynekologická a porodnická společnost. Podle nich hrozí poškození zdraví pacientů, lékárník nemůže rozhodovat, který lék pacient dostane. Podle lékárníků ale jsou podmínky pro výdej tak přísné, že je bezpečnost pro pacienty zaručena.
„Ten nápad nemá žádné medicínské opodstatnění. Je motivován čistě komerčně, snahou co nejvíce zvýšit prodej léků,“ řekl ČTK prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Lobby farmaceutických firem vidí za návrhem také Sdružení ambulantních specialistů (SAS). Jakýkoli lobbing však ministerstvo zdravotnictví odmítá.
„Z našeho pohledu jde o uplatnění práv, která mají pacienti v zemích EU, i na české pacienty. Je to naprosto bezpečná cesta, jak se mohou dostat ke svému léčivému přípravku,“ řekl ČTK viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Zdůraznil, že lékárník nebude moci nasazovat pacientovi novou léčbu. Vydá mu jenom lék, který mu už dříve lékař předepsal. Ověří si to pohledem do centrálního úložiště dat.
Vědecká rada ČLK podle Kubka návrh na rozšíření kompetencí lékárníků jednomyslně odmítla. Na tvorbě nové kategorie výdeje léčivých přípravků bez lékařského předpisu s omezením pracuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
ČTK