ČLK podporuje protestující lékaře

9. 2. 2007 13:38
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká lékařská komora podporuje lékaře, kteří se formou pokojných protestních akcí chtějí domoci spravedlivého zvýšení odměny za svoji práci, vzkázal prezident ČLK Milan Kubek. Celé znění tohoto prohlášení najdete v článku...


Prohlášení České lékařské komory k chystaným protestním akcím

V souladu s bodem č.22 usnesení XX. Sjezdu ČLK: Sjezd ukládá prezidentovi a představenstvu, aby prosazovali zvyšování příjmů všech zdravotnických zařízení, vyjadřuje Česká lékařská komora podporu svým členům - praktickým lékařům, kteří se formou pokojných protestních akcí chtějí domoci spravedlivého zvýšení odměny za svoji práci.

ČLK zároveň vyzývá účastníky protestů, aby zajistili dostupnost lékařské péče pro pacienty, kteří potřebují akutní ošetření. Tato výzva se zejména týká péče o děti a chronicky nemocné.

1) Účastníci dohodovacího řízení uzavřeli se zdravotními pojišťovnami v září 2006 nevýhodné dohody. V segmentu ambulantní specializované péče, kde ČLK – o.s. disponuje dostatečným počtem plných mocí, nebyla právoplatná dohoda uzavřena vůbec, neboť komora dokázala své členy obhájit. Lepší než špatná dohoda, která poškozuje lékaře, je totiž dohoda žádná.

2) Vyhláška č. 619/2006, kterou vydal ministr Julínek, není výsledkem dohodovacího řízení, obsahuje řadu nejednoznačných ustanovení a je právně sporná již proto, že se odkazuje na neplatnou právní normu „seznam výkonů platný k 31.12.2005“.

3) Vyhláška č. 619/2006 umožňuje dojednat „jiný způsob úhrady“. ČLK požádala 10.1.2007 a opakovaně pak 16.1.2007 ministra zdravotnictví Julínka o jednání, jehož cílem by bylo zmírnění nepříznivých dopadů vyhlášek č. 618/2006 Sb. a 619/2006 Sb. na soukromé lékaře. Za účelem těchto jednání vytvořilo představenstvo ČLK na svém zasedání 19.1.2007 vyjednávací tým, s kterým se ministr Julínek zatím nesešel.

4) Dne 25.1.2007 správní rada VZP na návrh členů zastupujících ministerstvo zdravotnictví přijala usnesení, které vedení VZP zakazuje sjednat se soukromými lékaři jiný způsob úhrady než ten, který je popsán v ministerské vyhlášce a který odpovídá špatným dohodám ze září 2006.

5) Zdravotně pojistný plán VZP počítá pro segment praktických lékařů s nárůstem výdajů o 300 milionů korun, tedy o 5,9%. Toto navýšení je nedostatečné. Díky zvyšování mezd a růstu ekonomiky vyberou na pojistném v letošním roce zdravotní pojišťovny více o 6 – 7%. Díky tzv. lékové vyhlášce a drastickým regulačním omezením v preskribci léků ušetřili lékaři v loňském roce v této oblasti cca. 2 mld. Kč. Takto uspořené peníze mohou být použity na zvýšení úhrady práce všech lékařů a použity k postupné plné realizaci nového seznamu zdravotních výkonů.

6) Dalším zdrojem nezbytných peněz pro zdravotnictví nechť je zvyšování plateb státu za tzv. státní pojištěnce ( děti, důchodci, nezaměstnaní ) a přesun části výnosu spotřební daně na tabák a alkohol do fondu přerozdělování zdravotních pojišťoven ( tzv. zdravotní daň ). ČLK souhlasí se sociálně citlivým zvyšování spoluúčasti pacientů na úhradě zdravotní péče, která omezí zneužívání zdravotní péče v ČR. Ekonomická rizika spojená s poskytováním zdravotním péče nemůže stát přenášet pouze na zdravotnická zařízení.

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

(red), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?