ČLK žádá o nové audity onkologické péče v centrech

26. 6. 2009 9:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědecká rada ČLK žádá o nové audity onkologické péče. V nich by odborné lékařské společnosti prověřily kvalitu péče a vybavení onkologických center. Audity, které loni provedlo ministerstvo, jsou podle vědecké rady chybné, řekl dnes novinářům předseda vědecké rady Aleš Herman...


Vědecká rada České lékařské komory (ČLK) žádá o nové audity onkologické péče. V nich by odborné lékařské společnosti prověřily kvalitu péče a vybavení onkologických center. Audity, které loni provedlo ministerstvo, jsou podle vědecké rady chybné, řekl dnes novinářům předseda vědecké rady Aleš Herman. Vědecká rada trvá na tom, že do doby, než se uskuteční nové audity, se musí zastavit proces rušení statutu komplexních onkologických center a rozdělování evropských dotací.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že v tuto chvíli ministerstvo žádné audity nechystá. Platnost dosavadních auditů je na dva roky, pak budou muset centra podstoupit nové audity. „Ministerstvo nechce rozmělňovat evropské peníze a rozhodně nezastaví plánované investice do onkologické péče,“ zdůraznil.

Vyřazením pěti pracovišť z původní sítě 18 komplexních onkologických center zmátlo podle vědecké rady ministerstvo pacienty. Centra, která v síti zůstala, se teď potýkají s náporem nemocných. Stouply jim počty pacientů až o 30 procent, zatímco v centrech, která ze sítě vypadla, pacientů výrazně ubylo. „Pacienti se ve svém zoufalství chovají zcela logicky. Když čtou, že někde je péče lepší, jdou tam,“ vysvětlil Herman.

Ministerstvo zdravotnictví loni v auditu zúžilo k 1. lednu 2009 síť 18 center na 13. Po vlně kritiky vrátilo do sítě zlínské centrum. Obnovu pardubického centra neúspěšně podpořily v petici desetitisíce lidí. Ministerstvo uvedlo, že pro pacienty je výhodné soustředění péče do menšího počtu lépe vybavených center se zkušenými odborníky. Centra dostávají peníze z evropských fondů a jedině ona smějí dávat pacientům moderní biologickou léčbu.

Vědecká rada chce podle Hermana vydat pacientům poselství, že onkologická péče v Česku je na vysoké úrovni. Onkologické ambulance jsou navázané na spádová centra takzvaně komplexní, kde dostanou pacienti nejmodernější biologickou léčbu. Tu ale potřebuje jen zhruba deset procent nemocných, ostatní by se měli léčit v běžných ambulancích. „Péče by se měla rozvrstvit rovnoměrně, jinak se prodlužuje čekání na léčbu a pacienty to poškozuje,“ zdůraznil Herman.

K auditu, který provedlo ministerstvo, poznamenal, že nesplnil podmínky klinického auditu. Po každém auditu má kontrolovaný dostat zprávu, co bylo dobře, co špatně a co je možno opravit. Nebo se dozví, že závady jsou takového rázu, že je nelze opravit.

Sršeň uvedl, že ministerstvo neprovádělo klinické audity, které hodnotí kvalitu péče, ale prověřovalo přístrojové a personální vybavení center.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?