ČLK žádá odvolání náměstkyně, která odpovídá za vzdělávání lékařů

17. 6. 2009 9:58
přidejte názor
Autor: Redakce
Prezident ČLK řekl, že nesouhlasí s nově zavedenými poplatky. Lékaři mají platit 3500 korun za závěrečnou atestační zkoušku, 5000 za první opravnou zkoušku a 7000 za druhou. Dosud byly zkoušky zadarmo. Nařízení o poplatcích schválila před týdnem vláda...


Česká lékařská komora (ČLK) žádá odvolání náměstkyně Markéty Hellerové, která na ministerstvu zdravotnictví odpovídá za postgraduální vzdělávání lékařů. Prezident ČLK Milan Kubek ČTK řekl, že nesouhlasí s nově zavedenými poplatky. Lékaři mají platit 3500 korun za závěrečnou atestační zkoušku, 5000 za první opravnou zkoušku a 7000 za druhou.

Dosud byly zkoušky zadarmo. Nařízení o poplatcích schválila před týdnem vláda. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková kritiku poplatků odmítla.

„Požadujeme odvolání náměstkyně Hellerové, která nese odpovědnost za rozvrat systému postgraduálního vzdělávání,“ řekl Kubek. Dopisem požádal Juráskovou, aby poplatky zrušila. Zvažuje rovněž výzvu lékařům, aby se k atestačním zkouškám za těchto podmínek nehlásili. Bez atestace ale nesmějí lékaři samostatně operovat ani si otevřít vlastní soukromou praxi.

„Částky za tyto zkoušky se na první pohled nezdají vysoké, ale vzhledem k tomu, že stát přestal letos podporovat zcela vzdělávání lékařů, zatímco loni na ně přispěl 147 miliony korun, tak nyní nakupují lékaři veškeré vzdělávání za tržní ceny. Týdenní kurz stojí kolem 5000 korun a částky se sčítají,“ uvedl Kubek.

„Vzhledem k opatřením, která ministerstvo směrem ke vzdělávání dělá, to znamená systém rezidenčních míst a posun významného množství finančních prostředků do vzdělávání lékařů, považuji tento výpad ČLK za velmi nespravedlivý,“ reagovala Jurásková. Připomněla, že ministerstvo vypsalo stovky rezidenčních míst pro lékaře a rozdělí pro jejich specializační vzdělávání zhruba 500 milionů korun.

Podle Juráskové lékaři v mnoha evropských zemích za atestační zkoušky také platí. Na Slovensku je stojí diplom o specializaci 330 euro (zhruba 8900 korun), v Braniborsku 200 euro (zhruba 5400 korun), upřesnila.

Podle Kubka jsou částky účtované v Česku „nehorázné“ vzhledem k výši příjmů mladých lékařů. Varoval, že v řadě nemocnic chybějí lékaři a nedostatek lékařů již mnohde ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. „V této souvislosti jsou poplatky taková symbolická herda do zad, kterou naši politici dávají mladým lékařům, aby sebrali rozum do hrsti a odešli pracovat do zahraničí,“ prohlásil Kubek.

Připomněl, že ČLK dlouhodobě kritizovala připravovanou vyhlášku. „Vláda ji přesto schválila, což je bezprecedentní příklad arogance moci,“ řekl.

Jurásková odmítla slova Kubka o tom, že ministerstvo prosadilo vyhlášku „za zády ČLK“. Ministerstvo jednalo s ČLK, ta podle ministryně souhlasila, že za opakovanou zkoušku budou lékaři platit, chtěla prý bezplatně jen první termín zkoušky. Podle Juráskové to znamená, že ČLK obecně s úhradou souhlasí, i když dohoda o její výši se nepodařila.

ČLK bude podle Kubka hledat cesty, jak mladým lékařům pomoci, a to i finančně. Je připravena, pokud bude mít ministerstvo zájem, angažovat se v přípravě lékařů na atestace i na jejich přezkoušení. Tato praxe se podle Kubka osvědčila například ve Francii nebo v Rakousku.

Ministerstvo podle Juráskové přikládá zavedení poplatků výchovný efekt. Dosud se stávalo, že lékaři se ke zkoušce přihlásili, a potom nepřišli. Výhrady lékařů k poplatkům za zkoušky proto ministerstvo odmítá - lékař platí za tuto zkoušku jednou za život a platba ho nezruinuje.

Jurásková vytkla komoře, že kritizuje poplatky za atestace, sama přitom zatěžuje stále rostoucími členskými příspěvky i absolventy vysokých škol. „Pokud ČLK nebude chtít po lékařích v předatestační přípravě, tedy minimálně čtyři roky, poplatky za povinné členství v ČLK, ušetří lékař zhruba 6500 korun,“ vyčíslila.

Velké části lékařů se nové poplatky nelíbí, nejsou nicméně jednotní. Proti rozhodnutí vlády jsou i poslanci z ODS a ČSSD. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) oznámil, že vyhraje-li sociální demokracie volby, nové poplatky zruší.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?