Návrh nového zákona o právech pacientů obsahuje zvláštní kapitolu o resuscitaci pacientů. Podle tohoto návrhu má mít každý pacient právo říct, že nechce být v kómatu oživován. Přání musí být notářem ověřeno a lékaři jej nemusí respektovat jen tehdy, pokud má pacient dobré vyhlídky na život. Co si o tomto návrhu myslí stálí komentátoři Zdraví.Euro.cz? odpovídá MUDr. Josef Janeček, předseda o.s. Rodiče proti lhostejnosti.
Rozhodně bychom si měli povšimnout skutečnosti, že takové návrhy se ve zvýšené frekvenci objevují v době, kdy se řeší transformace zdravotnictví a hledají se možné úspory.
Je jisté, že pacient v kómatu patří mezi velmi drahé pacienty a mnozí se mohou domnívat, že by zde bylo možno ušetřit značné prostředky, pokud by byl pobyt na drahém lůžku podstatně zkrácen.
Přirozenou vlastností zdravého člověka je snaha hájit svůj život. Zajít za notářem s tím, že případě kómatu nechci být resuscitován, tedy může svědčit o nějaké psychické poruše.
DÁLE ČTĚTE Lékař by měl vyhovět přání pacienta neresuscitovat Pacient má rozhodnout a přitom vlastně neví o čem! |
Krom toho by mělo být zajištěno, aby takové prohlášení nebylo učiněno v tísni, či jako výsledek nějakého zkratu. Jak se bude řešit situace, kdy takové prohlášení sepíšou rodiče, aby např. zabránili transfuzi cizí krve svému dítěti?
Kóma může mít různé příčiny a velmi různou prognózu, neexistuje žádná záruka, že se stav bude vyvíjet přepokládaným způsobem.
Právní konstrukce, že může být beztrestně odpojen pacient s velmi dobrou prognózou, nabývá rozměru hororu. Z pacienta se stává ekonomická kategorie, jejíž osud je závislý na momentální ekonomické situaci podniku či náladě ošetřujícího.
Ale i v případě dobré vůle se pravděpodobnost omylu blíží jistotě, bez ohledu na to, zda by byl prokázán, či nikoliv. Pokud bychom hledali úspory v oblasti léčení, asi by více prospěly standardy, než doktor Smrt.
MUDr. Josef Janeček, www.Zdravi.Euro.cz