Zákon vymezuje druhy sociálních služeb: sociální poradenství, služby sociální péče a služby sociální prevence, které mohou být poskytovány formou pobytových, ambulantních nebo terénních služeb. Od prvního ledna 2007 se nová právní úprava dotkne tisíců lidí. Uživatelé sociálních služeb, pacienti, klienti a také občané, kteří dosud nebyli příjemci dávek a ani jim dosud nebyly poskytovány sociální služby, mohou vstoupit do nového systému. Pro současné i nové uživatele služeb přináší zákon nové možnosti, pro poskytovatele sociálních služeb přináší mnoho povinností. Zákon dává možnost všem občanům, kteří jsou závislí na pomoci jiné fyzické osoby za účelem zajištění potřebné pomoci, požádat o příspěvek na péči, nárok na příspěvek má osoba z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Závislostí na pomoci jiné fyzické osoby se rozumí pomoc při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti. Úkonem péče o vlastní osobu může být chůze, mytí apod., úkonem soběstačnosti může být například obsluha spotřebičů. Podle rozsahu, který osoba nezvládá, se určí stupeň závislosti na pomoci jiné fyzické osoby, a tím také finanční výše příspěvku na péči. Ti lidé, kteří jsou dnes příjemci dávek zvýšení důchodu pro bezmocnost nebo příspěvku při péči o osobu blízkou, nemusejí žádat o příspěvek na péči, neboť jim bude od ledna příštího roku automaticky vyplácen příspěvek na péči v tom stupni, ve kterém mají dnes přiznány výše uvedené dávky.
Pokud by však chtěli dosáhnout na vyšší stupeň příspěvku na péči, musejí písemnou žádost podat. Žádost se podává na obecní úřad obce s rozšířenou působností na tiskopise předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR. O příspěvku rozhoduje úřad obce s rozšířenou působností na základě sociálního šetření a posouzení stupně závislosti. Příspěvek se vyplácí měsíčně, a to v kalendářním měsíci, za který náleží. Nárok na výplatu příspěvku vzniká podáním žádosti o přiznání příspěvku. Žadatelé o příspěvek jsou povinni podrobit se sociálnímu šetření, podrobit se vyšetření zdravotního stavu určeným lékařem a osvědčit skutečnosti rozhodné pro nárok na příspěvek. Dále jsou povinni využívat příspěvek na zajištění potřebné pomoci. Řízení o příspěvku probíhá ve správním řízení, které je přerušeno po dobu, po kterou probíhá posuzování stupně závislosti žadatele. Proti rozhodnutí o příspěvku lze podat opravný prostředek, o odvolání proti rozhodnutí úřadu obce s rozšířenou působností rozhoduje krajský úřad. Příspěvek na péči musí příjemce příspěvku použít na úhradu sociálních služeb, u pobytových služeb úhrada za sociální péči je ve výši přiznaného příspěvku, u pobytových služeb v týdenních stacionářích je maximálně ve výši 75 % přiznaného příspěvku.
U služeb ambulantních nebo terénních stanoví prováděcí předpis maximální úhradu za hodinu poskytované péče. Poskytuje-li pomoc osoba blízká, může být příspěvek využit na úhradu péče této osobě.
Jaká úskalí čekají poskytovatele sociálních služeb? Kromě nejpalčivějšího problému, kterým je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na provoz, jsou to mnohé další kroky. Zákon stanoví, že sociální služby lze poskytovat jen na základě oprávnění k poskytování sociálních služeb, které vzniká rozhodnutím o registraci, podmínkou pro poskytování sociálních služeb je uzavření pojistné smlouvy pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou při poskytování sociálních služeb.
Dále poskytovatel sociálních služeb uzavírá s uživateli písemnou smlouvu. Jejich okruh stanoví zákon. Pokud poskytovatel sociálních služeb zároveň podle § 36 zákona poskytuje ošetřovatelskou a rehabilitační péči, může požádat podle zákona č. 109/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o sociálních službách (novela zákona o veřejném zdravotním pojištění), o uzavření zvláštní smlouvy se zdravotními pojišťovnami na úhradu této péče z fondu zdravotního pojištění.
Žádost o oprávnění k poskytování sociálních služeb - registraci musejí poskytovatelé podat nejpozději do 30. 6. 2007 krajskému úřadu příslušnému podle místa trvalého nebo hlášeného pobytu fyzické osoby nebo sídla právnické osoby. Žádost musí být písemná, podmínkou registrace je bezúhonnost a odborná způsobilost všech fyzických osob, které budou přímo poskytovat sociální služby. Dále zajištění hygienických podmínek, vlastnické nebo jiné právo k užívaným prostorám, zajištění materiálních a technických podmínek odpovídajících druhu poskytovaných sociálních služeb. Zákon uvádí, jakým listinným způsobem se splnění podmínek pro rozhodnutí o registraci prokazuje. Registrující orgán vydá rozhodnutí o registraci, pokud žadatel splní podmínky. Řízení o registraci se řídí správním řádem. Registrace se nevyžaduje, poskytuje-li pomoc osoba blízká nebo poskytuje-li sociální služby zdravotnické zařízení.
Kromě přípravy na podání žádosti o registraci by se měli poskytovatelé sociálních služeb připravit na uzavírání smluv s uživateli minimálně tím, že budou mít připraven text smlouvy. S aplikací zákona se bude pojit jistě mnoho dalších problémů, které postupně vyplynou v praxi, a tak poskytovatele sociálních služeb čeká složité období.
Mezi poskytovatele sociálních služeb se mohou zařadit také zdravotnická zařízení. Zdravotnická zařízení poskytující služby v domácí péči mohou rozšířit spektrum poskytované péče o péči sociální. Lůžková zdravotnická zařízení by se měla připravit na poskytování sociálních služeb u těch pacientů - uživatelů, u nichž pominou zdravotní důvody pro hospitalizaci, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se neobejdou bez pomoci jiné fyzické osoby, a proto nemohou být propuštěny z lůžkového zdravotnického zařízení.
O autorovi: Ing. Iva Merhautová, členka sekce managementu OSZSP ČR (reditel@szu-praha.cz)