Co přinesl 6. výroční EULAR kongres

10. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ve dnech 7. až 11. 6. 2005 jsem se zúčastnila 6. výročního Evropského revmatologického kongresu (6th Annual European Congress of Rheumatology), pořádaného EULAR (Evropskou ligou proti revmatismu). Kongresu se zúčastnilo téměř 10 tisíc účastníků nejen z Evropy, ale také z USA a z dalších kontinentů.


Paralelně na kongresu probíhaly přednášky lékařů revmatologů, vědeckých pracovníků i zdravotníků nelékařských profesí. Stalo se již tradicí, že zmíněného kongresu se aktivně účastní také samotní pacienti (členové sociálních lig).

Tak jako zdravotníci nelékaři, mají i pacienti svůj vlastní program, aktivně se však podílejí na tvorbě společného obsahu tzv. Joint Session Clinical/Allied Health Professional in Rheumatology (AHP)/Social Leagues (SL). Letos tak na kongresu proběhly celkem 4 sekce pro zdravotníky nelékaře, 4 sekce pro sociální ligy a 4 společné sekce.

Program AHP sekcí (tzv. EULAR Allied Health Professionals in Rheumatology) byl zaměřen především na kvalitu života a únavu/pocit vyčerpání revmatiků. Velký důraz byl rovněž kladen na spolupráci zdravotníka, pacienta, jeho rodiny a blízkých. Tématem byl obsah výrazů používaných u revmatických onemocnění, kde se často zmiňují pacientova únava až vyčerpání, psychická labilita, stres atp. Byla položena otázka, jsou-li tato tvrzení pravdivá i v současné době.

Nejedná se pouze o informace, které „přenášíme z generace na generaci“, aniž bychom pro svá tvrzení měli vědecké důkazy? K pochopení těchto problémů a jejich řešení, což si žádá výsledky reálného výzkumu, vedly například následující práce.

The differential Effects of Rheumatoid Arthritis on Distress of Patient and Partner

(autoři: T. M. H Strating z NL a T. P. B. Suurmeijer, W. H. Van Schuur) Práce seznamuje s výsledky výzkumu zaměřeného především na pochopení důsledků nemoci pacienta nejen pro jeho osobu, ale i pro jeho rodinu a okolí. Studie proběhla v rámci EURIDISS (European Research on Incapacitating Diseases and Social Support). Jedná se o dotazníkovou akci, kdy pacienti a jejich partneři odpovídali na otázky týkající se dopadu nemoci na jejich životy a vztahy. Celkem odpovědělo 129 nemocných a 72 partnerů. Studie odhalila, že nemoc má bezprostřední vliv na pacienta, kdežto jejich partneři jsou spíše stresováni zprostředkovaně v důsledku rozladění nemocného. Vyplývá z toho potřeba dalšího výzkumu vlivu nemoci na vztahy v rodině, aby bylo možné zabezpečit psychosociální podporu pro rodiny s postiženými členy.

Predicting Fartigue in Rheumatoid Arthritis: the Impact of Psychosocial Resources 1 Year Later (autoři: G. J. Treharne, D. A. Booth, G. D. Kitas)

Tato práce se zabývala pojmem únavy jakožto častého průvodního příznaku nemoci a pokusila se předpovědět míru únavy u pacientů s revmatoidní artritidou (RA).

Na začátku studie a následně po roce byla měřena míra únavy na vizuální analogové škále (VAS), výskyt únavy na čtyřbodové stupnici a omezení funkční schopnosti pomocí Stradfordského dotazníku HAQ (Health Assessment Questionnaire). Výsledky ukazují na potřebu cíleného ovlivnění únavy jako samostatného příznaku choroby ovlivňujícího nejen funkční, ale i pracovní schopnost nemocného.

Examination of Balance and Risk of Falls within an Elderly Population in Switzerland (autoři: U. N. Gamper, J. P. Kool, S. M. Beer)

Práce byla věnována vlivu stáří, nemoci, fyzických schopností a celkové kvality života na frekvenci pádů u starší populace. Součástí studie bylo jednak vyplňování dotazníků o kvalitě života (SF-36), jednak vyšetření pacienta k hodnocení svalové síly, kvality zraku a sluchu a neurologických postižení. Navíc bylo provedeno orientační vyšetření funkčních schopností a schopnosti pohybu (Performance Oriented Mobility Assessment POMA a test funkčního dosahu - Functional Reach). Studie se zúčastnilo 492 osob starších 60 let. V důsledku kognitivní poruchy bylo pouze 56 % pacientů schopno vyplnit dotazník SF-36.

Nejčastějšími nálezy při neurologickém vyšetření byly poruchy zraku (52,6 %), poruchy sluchu (46,9 %) a snížená citlivost pro vibrace (33,6 %). Výsledky studie prokázaly, že zdravotní stav významně koreluje s četností pádů. POMA je účinnou metodou jak při screeningu, tak při plánování terapeutického zásahu. Autoři dále tvrdí, že neurologické testy sice prokazují menší korelaci s výskytem pádů, nicméně i tak se zdá, že při plánování terapie jsou zmíněné testy důležité.

Důvod, proč výsledky dotazníků SF -36 nekorelovaly dostatečně s výskytem pádů, vysvětlují autoři tím, že velký počet pacientů není dotazníky SF-36 schopen vyplnit.

Obsah výzkumných projektů, které jsem se ve zkratce pokusila představit, měl za cíl seznámit s činností zdravotníků pracujících v oboru revmatologie. Výsledky studií měly rovněž připomenout, že péče o pacienta by se neměla omezit pouze na uspokojování jeho fyzických potřeb, a že správná komplexní péče o pacienta musí zahrnovat i péči o jeho blízké. Nezapomínejte však, že „obecně známá tvrzení“ je neustále třeba ověřovat.


SOUHRN

Autorka se v příspěvku zmiňuje o kongresu, kterého se letos v červnu zúčastnila. Pokouší se čtenáře seznámit s jeho průběhem i obsahem některých přednesených sdělení.

SUMMARY

The author writes about a congress that she attended in June of this year. She acquaints the readers with the organization of the congress and content of selected lectures.


O autorovi: Jana Korandová, Revmatologický ústav, Praha (korandova@revma.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?