Po jednání ústřední epidemiologické komise to novinářům řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Česko tak zareagovalo na výzvu Lékařů bez hranic k pomoci africkým státům.
O částce pro OSN na její programy by měl ve čtvrtek jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Konkrétní návrh by pak měla na svém příštím zasedání projednat vláda. Ministerstvo zahraničí může samo uvolnit až tři miliony korun, o vyšší částce musí rozhodnout kabinet, upřesnil ministr.
Komise se dnes shodla na tom, že by ČR měla v příslušných evropských institucích prosazovat zřízení leteckého mostu mezi západní Afrikou a EU. „ČR není schopna přímé letecké spojení zabezpečit,“ podotkl ministr. Podle něj by Česko do zasažených států chtělo poslat speciální biovaky pro izolaci nemocných.
Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je jednodušší uvolnit peníze, zorganizování materiální pomoci je složitější. „Doprava je dražší než materiál. Zaměříme se proto na ten materiál, který má nějakou přidanou hodnotu,“ uvedl Valenta. Podle něj se nyní vytipují konkrétní ochranné pomůcky a prostředky, které by mohlo Česko poskytnout.
Ebola se na západě Afriky začala šířit na jaře. Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic už na konci dubna upozorňovala podle šéfa její české pobočky Pavla Grubera na to, že se nemoc vymkla kontrole, na začátku se podcenila a není zvládnutá. Poté, co některé nemocnice začaly pacienty odmítat a posílat je domů, požádali Lékaři bez hranic vyspělé země o pomoc. Bez ní africké státy chorobu nemohou zvládnout, uvedl Gruber. Dodal, že odezva zatím nebyla velká. Ocenil přístup české strany. „Minimálně prvotní reakce byla vstřícná. Dnes je první výstup. Uvidíme, které ze slibů se naplní,“ řekl Gruber.
Podle něj jsou v zasažených oblastech potřeba nejvíc jednoduché ochranné prostředky. Nevyloučil ale, že tamní ministerstva mohou potřebovat i vybavení, jako jsou izolační vaky.