ČR nemůže financovat léky, které se nehradí ani v zahraničí

12. 3. 2007 9:45
přidejte názor
Autor: Redakce
"Léky, u kterých nebyla prokázána vyšší účinnost oproti klasické léčbě, by neměly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a měly by být v ČR podávány pacientům pouze v rámci studií, jejichž účelem je zhodnotit přínos oproti dosažní léčbě," píše pro Zdraví.Euro.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek...


Prezident ČLK Milan Kubek reaguje na aktuální zprávy o výrazném nárůstu výdajů za léky za poslední období. Následující příspěvek napsal v reakci na článek Výrobci léků platí spolek ministra zdravotnictví.

Ministr Julínek navrhuje prohloubení principu solidarity. Tedy, aby nebyli solidární pouze lidé zdraví s lidmi nemocnými, ale formou zvýšených doplatků na běžně používané léky aby byli s vážněji nemocnými solidární i lidé méně nemocní.

Tento princip je obhajitelný pouze tehdy, pokud budou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny jen takové léky, jejichž výrazně vyšší cena je kompenzována výrazně větší účinností.

Hradit z pojištění desetkrát dražší léky, které mají třeba jen o 10% vyšší účinnost oproti klasické léčbě, to si nemůže dovolit žádné zdravotnictví.

Ne všechny moderní léky jsou tak účinné, jak tvrdí jejich výrobci. Ne pro všechny existují studie prokazující vyšší účinnost oproti levnější klasické léčbě. Vyšší účinnost oproti neúčinnému placebu neodůvodňuje hrazení takového léku z veřejného pojištění.

ČLK podporuje rozvoj lékařské vědy, avšak respektuje nutnost šetrného nakládání s veřejnými prostředky. ČR si nemůže dovolit financovat z veřejných prostředků terapii, kterou například nehradí německé pojišťovny a nebo kterou nedoporučuje britský NICE (National Institute of Clinical Excelence) a tedy ji nepoužívají lékaři britské Národní zdravotní služby.

Léky, u kterých nebyla prokázána vyšší účinnost oproti klasické léčbě, by neměly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a měly by být v ČR podávány pacientům pouze v rámci studií, jejichž účelem je zhodnotit přínos oproti dosažní léčbě.

Náklady na tyto studie musí nést farmaceutické firmy, nikoliv solidární systém veřejného zdravotního pojištění.

Zdravotně pojistný plán Všeobecné zdravotní pojišťovny počítá s nárůstem výdajů za léky pouze o 4 procenta.

Pokud ministerstvo zdravotnictví nezareaguje, dojde v roce 2007 k překročení zdravotně pojistného plánu VZP o 4 mld. Kč.

Úspory, kterých bylo ve výdajích za léky dosaženo v loňském roce, se nijak nepříznivě neprojevily na zdravotním stavu populace.

Zdá se, že ušetřené peníze nebudou použity na lepší ocenění práce zdravotníků, ale utraceny za léky dodatečně. Je otázka, jak se na výdajích za léky a na ekonomické stabilitě VZP projeví dohoda o financování péče v onkologických centrech? Jak se na výdajích za léky projeví ministerstvem připravovaná léková vyhláška?

Milan Kubek, www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?