„To ale neznamená, že se nemůže opět objevit,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Proto zůstávají v platnosti vyhlášená preventivní opatření. Nadále se vyšetřují hromadné úhyny volně žijících ptáků. Chovatelé musejí věnovat pozornost zdravotnímu stavu drůbeže a změny zdravotního stavu hlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Ve všech dosavadních případech ptačí chřipky v tuzemsku šlo o uhynulé labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Dvanáct jich bylo nalezeno na jihu Čech, poslední dva případy pocházely z Břeclavska.
Výskyt ptačí chřipky byl zaznamenán ve 14 členských zemích EU - v Řecku, Itálii, Slovinsku, Rakousku, Německu, Maďarsku, Francii, Slovensku, Švédsku, Polsku, Dánsku, ČR, Velké Británii a ve Španělsku.
V současné době hlásí podle Dubna Maďarsko 29 ohnisek v chovech drůbeže. „Přesto, že již zde bylo utraceno na milion kusů ptáků, nelze říci, že by situace byla plně pod kontrolou,“ dodal mluvčí. Obdobně je tomu podle něj v Rumunsku, kde od dubna hlásí 130 ohnisek v chovech drůbeže.
V Evropě byla ptačí chřipka zaznamenána jak u volně žijících ptáků, tak v chovech, nebyl ale nakažen člověk. „Je to ostatně i velmi málo pravděpodobné, a to především díky zcela odlišnému způsobu chovu drůbeže, než je tomu v jihovýchodní Asii, kde byly zaznamenány smrtelné případy u lidí,“ uzavřel Duben.
ČTK