Jednou z praktik, které by sestry mohly vykonávat namísto lékařů, je zavádění cévních katetrů. A doktorům by to usnadnilo práci, potvrzuje lékař Jiří Charvát z Fakultní nemocnice Motol.
„Těch vstupů je tolik, že pokud by se touto problematikou zabýval lékař, musel by omezit nějakou svou jinou činnost. Ale pacienti s tím musí souhlasit, jsou informováni dopředu, že výkon bude provádět setra za kontroly lékaře. Čili právní zodpovědnost přebíráme vesměs my.“ I zdravotní sestry chtějí, aby se jejich práce změnila.
„Pro mě je to úžasná nabídka, kdy si jako sestra můžu rozšířit kompetence a nedělat jen rutinní práci u lůžka,“ říká sestra z FN Motol Kateřina Zemanová. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová upozorňuje také na to, že řadu odbornějších činností již sestry beztak zastávají.
„Jen k tomu nemají legislativně přidané kompetence. My musíme popsat činnosti tak, jak se skutečně dějí. Je to logický vývoj, sestry jsou více vzdělané a jsou tedy schopny zastat více odbornou práci.“
Upravení vzdělávacích programůVětší pravomoce by sestrám mohl dát připravovaný zákon ministerstva zdravotnictví. Kvůli vyšším kompetencím by se ale musely upravit vzdělávací programy i systém odměn.
„Protože s většími kompetencemi souvisí větší odpovědnost a musíme tuto odpovědnost odměnit,“ dodává ředitelka odboru ošetřovatelství ministerstva zdravotnictví Alice Strnadová.
Celý článek najdete na serveru ČRo nebo ZDE.