Chce mít jasno v nakládání s veřejnými penězi tím spíš, že jediným akcionářem příbramského zdravotnického zařízení je kraj
Zhruba dva milióny korun si rozdělilo devět lidí z představenstva a dozorčí rady příbramské nemocnice jako odměny za část roku 2003 a 2004. Vydanou sumu napadla v prosinci 2005 středočeská ČSSD na krajském zastupitelstvu a dodnes nedostala uspokojující vysvětlení.
Kraj je totiž zřizovatelem nemocnice a rada kraje coby valná hromada určuje pravidla rozdělování peněz a také volí část zmíněných orgánů.
„Lidé, kteří z pozice veřejných činitelů sedí v orgánech krajských, státních či městských společností, by vůbec neměli odměny brát. Za svou práci jsou placeni z veřejných peněz a je nemorální, aby odčerpávali další peníze, zvláště z nemocnic. Navíc když příbramská nemocnice byla v roce 2004 ve ztrátě,“ nelíbilo se předsedovi krajského klubu zastupitelů ČSSD Richardu Dolejšovi. Podle zjištění Práva jsou terčem Dolejšovy kritiky zejména tři členové dozorčí rady z komunální politiky, jimiž jsou krajský radní Josef Vacek (KDU-ČSL), poslanec Milan Cabrnoch (ODS) a příbramský starosta Ivan Fuksa (ODS), ale odměny dozorčí radě mu vadí i v obecné rovině.
„To, že nám vedení kraje nedalo po několika měsících konkrétní odpověď, kdo kolik dostal, vyvolává podezření, že zde není něco v pořádku,“ dodal. Dolejš požaduje, aby nakládání s veřejnými penězi bylo maximálně průhledné a aby se krajští zastupitelé dostali k požadovaným informacím, a to tím spíš, že kraj je stoprocentním akcionářem v nemocnici.
Dolejš napadl i to, že vedení kraje zastupitelům ČSSD dosud nedoložilo požadovaný rozpis vyplácených odměn a nákladů vykázaných na každého jednotlivého člena dozorčí rady příbramské nemocnice.
Nepřesvědčivá reakce napomáhá dohadům
Krajský úřad argumentoval tím, že do ztráty pěti miliónů korun nemocnici strhla transformace po sloučení dvou příbramských zdravotnických zařízení a vloni už byla v zisku. „Odměny členům představenstva mohou být přiznány až po auditovaném uzavření hospodaření v předchozím roce, a to jen v případě splnění finančního plánu společnosti,“ dodal mluvčí kraje Martin Kupka.
Také hejtman odměny pro členy orgánů společnosti brání. Každý z představenstva a dozorčí rady dostal měsíčně ve zmíněné době kolem dvaceti tisíc, což je jednak odměna za práci a také náklady na výkon funkce.
„Vyznávám pravidlo, že práce má být odměněna. Sám bych ale v podobném případě tyto odměny věnoval například obecně prospěšným aktivitám,“ doplnil středočeský hejtman Petr Bendl (ODS), který apeloval na členy dozorčí rady, aby také tak učinili. Částečně se setkal s dobrou odezvou.
„Nechávám si asi třetinu peněz za dozorčí radu v nemocnici a dvě třetiny dávám na veřejně prospěšné účely, například na rekonstrukci jednoho kostela v příbramském okrese,“ řekl Právu radní Josef Vacek (KDUČSL). Přijímané částky mu připadají adekvátní i vzhledem k tomu, že jako člen dozorčí rady ručí svým majetkem za špatná rozhodnutí.
„Už brzy by mohlo být po problému a kritice ČSSD, pokud bude schválen zákon o neziskových nemocnicích a nemocnice jako akciové společnosti a s nimi i dozorčí rady nebudou moci existovat,“ připustil Vacek.
Problematické paušály
ČSSD ovšem kritizuje na odměnách v příbramské nemocnici také fakt, že členové dozorčí rady dostávají náhrady za vynaložené náklady paušálně. Například ve zmíněném roce 2004 to bylo 15 tisíc měsíčně.
„Jsou to náklady na cestovné, telefony, pronájem prezentační techniky či na poradenskou činnost a další věci spojené s výkonem této funkce,“ vysvětloval hejtman Bendl. Podle Vacka paušální částka vznikla v době, kdy se hledala forma, jak členy vyplácet, a je možné, že se to bude měnit.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
„Je skandální, že tyto náklady jsou propláceny paušálně. V dozorčí radě jsou třeba poslanec či radní a těm cestovné proplácí stát či kraj a tady mají další peníze. Měli by přesně vykázat jednotlivé cesty a přebytky vracet. Peníze by se daly využít daleko účelněji, třeba na platy sestřiček v nemocnici,“ říkal Dolejš.
Podle Dolejše je zásadní chybou, že se vyplácejí odměny členům dozorčích rad v obdobných organizacích, jako jsou nemocnice, dopravní podniky či vodárny, lidem, kteří zde sedí jako zástupci veřejnosti z postu zastupitelů či poslanců. „Sám jsem členem správní rady VZP a neberu za to ani korunu. Připadalo by mi nemorální odčerpávat peníze ze systému zdravotnictví,“ dodal Dolejš.
Právo
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce
Opět naprosto demagogický článek vzhledem k zákonu o „neziskových nemocnicích“. Na jedné straně se v tomto článku soc-dem a komuniísté staví proti vyplácení odměn pro členy představenstva a dozorčí rady v Oblastní
nemocnici Příbram, a.s., a na druhé straně je v zákonu o „neziskových nemocnicích“ uvedeno, že členové dozorčí rady neziskové nemocnice budou z rozpočtu této nemocnice dostávat odměny za činnost v tomto orgánu. Čili stejná věc je posuzována různě.