Dárci z místního Českého červeného kříže se ohradili proti výzvě Sdružení dárců krve ČR
V nezbytných případech pak podle spolku mají dárci za odběr krve požadovat prodejní cenu deset tisíc korun. „Důrazně se ohrazujeme proti této neskutečné a nehorázné výzvě.
Je vůbec s podivem, že takové nelegitimní sdružení má možnost medializace a ovlivňování poctivých dárců krve,“ uvedl člen ústřední komise Bezpříspěvkového dárcovství krve ČČK Ivan Mitana.
„Ochota dárců krve darovat část sama sebe pro život druhého není a nikdy nebude samozřejmostí. Naopak je to krásný příklad lidskosti, který je hoden obdivu a následování. Jsme nesmírně rádi, že i v dnešní době, kdy se mnohé poměřuje penězi, existují lidé ochotni učinit tak mnoho pro druhé bez nároku na odměnu,“ konstatoval Ivan Mitana.
„Oblastní spolek ČČK ve FrýdkuMístku prosí všechny bezpříspěvkové dárce krve k ignorování této nesmyslné výzvy,“ dodal Mitana. „Jsem přesvědčen, že dárci krve jsou si vědomi toho, že lidské zdraví je věc, kterou nelze vyčíslit penězi,“ podotkl.
Na FrýdeckoMístecku je registrováno 18 759 bezpříspěvkových dárců krve. Jen vloni se počet nově registrovaných dárců rozrostl o více než dva tisíce. Bylo provedeno 12 649 odběrů krve a 5412 odběrů plazmy.
Okres FrýdekMístek zaujímá v bezpříspěvkovém dárcovství krve jedno z předních míst v Česku. Dárci krve mohou přicházet na některé z odběrných míst, která jsou v nemocnici TřinecSosna, v Krevním centru MUDr. Bubeníka ve FrýdkuMístku, ve frýdecké nemocnici i ve Frýdlantu nad Ostravicí.
První krevní transfuze u nás začaly ve 20. letech minulého století na pražských klinikách, kdy však dárci krve ještě byli výhradně placení. Prvních 900 bezpříspěvkových dárců krve se zaregistrovalo v roce 1960. Placení dárci ovšem existují stále a za jeden odběr krve dostávají už od padesátých let minulého století až dodnes stále stejnou částku ve výši dvou set korun.
Jana Rumianová, Regionální deník