Dekontaminace flexibilních endoskopů a instrumentária

10. 10. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nebezpečí přenosu mikroorganismů během endoskopických výkonů souvisí s nedostatečnými opatřeními při dezinfekci a čištění endoskopů a odvíjí se také od vlastností přítomných mikroorganismů. Rizikovým faktorem je i predispozice pacienta (základní onemocnění, anatomické odchylky).


Z pohledu konstrukčních zvláštností flexibilního endoskopu a endoskopického příslušenství řadíme tyto zdravotnické prostředky k těm, které mají zvýšené požadavky na čištění. Mikrobiologická kontaminace se může týkat vnějšího pláště a kanálového systému endoskopu, optického systému včetně proplachového roztoku a příslušenství (např. bioptické kleště).

Za nesprávné úschovy nebo transportu připravených endoskopů a příslušenství může dojít k rekontaminaci. Všechno ostatní instrumentárium používané k invazivním výkonům, během endoskopických výkonů, musí být sterilní.

Významné mikroorganismy, které se mohou přenášet endoskopickým výkonem:

* viry (HCV, HBV, HIV) * bakterie (Salmonela sp., Pseudomonas sp., Mycobacterium sp., H. pylori) * houby protozoa (Cryptosporidium sp.) * helminty (Strongyloides sp.)

Riziko přenosu onemocnění priony během endoskopického zákroku není doposud přesně definováno. Původce vykazuje vysokou chemickou a termickou stabilitu a jeho inaktivace vyžaduje zvláštní opatření.

DEZINFEKCE

K dezinfekci flexibilních endoskopů a endoskopického příslušenství se celosvětově používají aldehydové roztoky. Jiné dezinfekční látky (např. isopropanol 70%, jodové preparáty, KAS, chlorhexidin) nemají většinou celé požadované spektrum účinku. Některé dezinfekční látky, např. aminové deriváty nebo látky na bázi oxidace, se testují pro použití k automatickému čištění flexibilních endoskopů v myčkách.

ČIŠTĚNÍ ENDOSKOPU

Cílem čištění endoskopů a endoskopického příslušenství je odstranění organického znečištění, léčiv a používané kontrastní látky, protože jinak dochází ke znehodnocování procesu dezinfekce, či případné sterilizace. Na čištění flexibilních endoskopů se používají povrchově aktivní látky, nepěnivé substance (tenzidy), enzymatické čističe nebo kombinace čisticího a dezinfekčního roztoku. Aldehydy mohou způsobit fixaci bílkovin, proto se nedoporučuje jejich použití společně s čištěním. Alkalické čištění se vyznačuje vysokou účinností roztoku při bílkovinových a tukových nečistotách a také výrazným mikrobiologickým účinkem, může ale způsobit narušení materiálu. Informace o výrobku a jeho povrchové snášenlivosti hrají při tomto typu čištění důležitou roli.


CHYBY V PROCESU DEKONTAMINACE ENDOSKOPŮ

* Použití nesprávného dezinfekčního nebo čisticího prostředku * Inkompatibilita dezinfekčního a čisticího prostředku * Kontaminace dezinfekčního nebo čisticího prostředku * Kontaminace dávkovacího zařízení * Kontaminace vody z vodovodu nebo upravené vody k oplachu


O autorovi: Jana Iberlová, Centrální sterilizace, Nemocnice Třinec (jana.iberlova@nemtr.cz) Zpracováno na základě publikovaných poznatků a doporučení Robert Koch Institut - Německo 2002.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?