Diabetici tvrdí, že jim skokově stoupnou doplatky na inzulín

27. 6. 2014 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Diabetici tvrdí, že jim kvůli revizi úhrad ze zdravotního pojištění skokově stoupnou doplatky na moderní inzulín. S cukrovkou se v Česku léčí přes 800.000 lidí, z nich 209.000 užívá inzulín. Až 60 procent dostává bezpečnější formu, tzv. inzulínová analoga.


Dosud dopláceli desetikoruny za balení, po revizi to bude až 600 korun, což je nárůst na 6000 korun ročně, řekli zástupci diabetiků novinářům. V otevřeném dopise žádají nápravu. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ale v žádném případě zhoršení péče o diabetiky nehrozí.

„Pacienti, kteří si nemohou dovolit léčbu inzulínovými analogy, budou nuceni z finančních důvodů přejít na humánní inzulíny. Důsledkem může být podstatné zvýšení rizika hypoglykémií, které přímo souvisejí s vyšším rizikem infarktu či mrtvice,“ upozornila předsedkyně České diabetologické společnosti Terezie Pelikánová s tím, že léčba následných komplikací je pro pojišťovny dražší.

Předseda Svazu diabetiků Vladimír Horák uvedl, že v otevřeném dopise apelují na ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a zdravotní výbory Poslanecké sněmovny a Senátu, aby „ochránily české pacienty s diabetem a nehazardovaly s jejich zdravím.“

V dopise vysvětlují, že humánní inzuliny a analoga inzulínu nelze zaměnit. Požadují zastavit zkrácenou revizi a zahájit regulérní hloubkovou revizi, která zohlední rozdíly mezi oběma typy přípravků.

Mluvčí SÚKL Lucie Šustková ČTK řekla, že zkrácenou revizi nemohou ukončit, pokud k tomu není zákonný důvod, což by bylo jen v případě, že by předpokládaná úspora nedosahovala 30 milionů korun ročně. Podle propočtu VZP se změnou ušetří 87 milionů korun za krátkodobě působící inzulíny a 75 milionů za střednědobé inzulíny v kombinaci.

„Pokud jde o zaměnitelnost, ve zkrácené revizi se vychází z první revize úhrad, kde bylo pravomocně rozhodnuto, že humánní inzulíny a jejich analoga jsou zaměnitelné pro účely stanovení úhrady. Toto rozhodnutí potvrdilo ministerstvo zdravotnictví,“ uvedla Šustková s tím, že výsledek hloubkové revize bude shodný, pokud SÚKL neobdrží nové důkazy.

VZP podle mluvčího Oldřicha Tichého považuje tvrzení Svazu diabetiků za zavádějící, jedná se podle ní téměř o poplašnou zprávu, zdražení pro pacienty je nereálné. Podobně jako v předchozích případech firmy podle mluvčího zlevní, v opačném případě by ztratily trh. Pokud tak neučiní, měl by se tím zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a zjistit, zda se nejedná například o kartelovou dohodu.

Tichý rovněž uvedl, že VZP požádala o zkrácenou revizi na základě cenových referencí, v cizině jsou tyto přípravky výrazně levnější. „VZP má povinnost nakládat s prostředky z veřejného zdravotního pojištění s péčí řádného hospodáře, měla proto de facto povinnost zkrácenou revizi navrhnout,“ shrnul.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?