Dichloracetát naučí rakovinu umírat

27. 4. 2007 8:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Molekula obyčejné a levně vyráběné látky může být klíčovou zbraní proti různým druhům rakoviny, zjistili kanadští vědci. O dichloracetátu se už dlouho uvažovalo jako o možném prostředku pro léčbu některých vzácných metabolických poruch u dětí...


Vědci z univerzity v Edmontonu v provincii Alberta nyní zjistili, že tato látka rovněž dokáže usmrcovat rakovinné buňky. Upozorňují ovšem, že je nutno pokračovat ve výzkumu, než bude objevena efektivní protinádorová léčba.

Jedním z důležitých rysů rakovinných buněk je skutečnost, že dokáží „obelstíti“ normální proces buněčného odumírání, které probíhá ve zdravé tkáni.

Problémem je patent

Mnoho vědeckých týmů po celém světě nyní pracuje na odhalení tohoto principu a na postupu, jak tento mechanismus v buňkách „vypnout“. Nejnověji se žhavým kandidátem na tuto funkci stal právě dichloracetát. Tato látka je známá už dlouho, ale v medicíně se téměř nepoužívala.

Jeho schopnost působit na mitochondrie, které buňkám slouží jako „elektrárny“ vyrábějící energii, vedla odborníky k tomu, aby se jej snažili využít pro ovlivňování zhoubných nemocí.

Vědci z Alberty se soustředili na úlohu mitichondrií při vzniku a existenci nádorů. Rakovinné buňky se mohou nekontrolovaně množit právě proto, že mitochondrie v nich nefungují, jak by měly.

Dichloracetát může pomoci obnovit jejich správnou funkci, což znesnadní rakovinným buňkám žít dál. Může tak pomoci potlačit růst nádoru a zároveň neškodí zdravým buňkám.

Další výhodou dichloaceátu je, že by zřejmě mohl účinkovat na široké spektrum typů rakoviny.

Problémem je však další výzkum. Protože dichloracetát je známá látka a neexistuje na ni patent, farmakologické firmy si netroufají investovat stamiliony dolarů do jeho nových zkoušek Nový lék by si totiž mohly jen stěží dát zaregistrovat.

Aktuálně.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?