(SZ).
O jeho omezení a tedy i odloučení nezletilých dětí může rozhodnout pouze soud. „Bohužel, v případě hospitalizace dítěte často není na toto právo brán zřetel,“ uvedla Stehlíková.
O přijetí rodiče nebo rodinného příslušníka jako doprovodu nemocného dítěte rozhoduje ošetřující lékař. U pacientů do šesti let je toto rozhodnutí plně v jeho kompetenci, u dětí starších musí přijetí průvodce schválit ještě revizní lékař příslušné zdravotní pojišťovny. Pokud schvalovací procedurou rodič neprojde a chce být s potomkem v nemocnici, služby si musí hradit sám.
„A to je častý kámen úrazu. Nemocnice nabízejí účelově předražený nadstandard, který si mnozí nemohou dovolit. Často ovšem cena služeb není podložena přesnou kalkulací, takže vlastně ani netuší, co platí a bez čeho by se mohli obejít,“ vysvětluje Markéta Královcová z občanského sdružení Klíček, které se problému dětí v nemocnici dlouhodobě věnuje.
Právě na jejich stránkách www.detivnemocnici.cz jsou zveřejňovány seznamy nemocnic a dětských oddělení a jejich kritéria pro přijímání rodičů k jejich hospitalizovanému dítěti.
„Nejde pouze o problém přítomnosti rodičů v nemocnici, ale také o to, aby rodiče byli seznámeni se zdravotní dokumentací dítěte. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, hejtmany a vedením nemocnic se pokusíme o nápravu,“ uvedla ministryně.
Jitka Zadražilová, Regionální deníky